Милијардерот тргна против Путин: Украинските дронови со помош на сателитот на Илон Маск секоја вечер уништуваат руските тенкови и опрема, руските хакери се немоќни

Украински беспилотни летала ноќе ја уништуваат руската воена опрема. Тоа не би било можно без помошта на американскиот милијардер Илон Маск.

Украинските беспилотни летала, кои се опремени со камери за ноќно гледање, сега можат да лоцираат, пукаат и уништуваат руски воени возила ноќе. И благодарение на Илон Маск, пишува The Times, цитиран од голем број германски медиуми.

Google search engine

Визионерскиот претприемач безусловно ја поддржа Украина, па дури и официјално го предизвика рускиот агресор во лицето на Владимир Путин на дуел.

Но, поважно од овој симболичен гест беше нешто друго. Како одговор на барањето на украинскиот вицепремиер Михаило Федоров, компанијата на Маск, SpaceX, активираше сателитски интернет од сателитите Starlink и интензивно ја снабдува Украина со потребните терминали. Така, Украинците имаат пристап до сателитски интернет, што е многу важно бидејќи во време на војна другите комуникациски системи можат брзо да исчезнат. Украинскиот претседател Володимир Зеленски исто така користи сателитски интернет терминал Starlink за неговите говори во различни западни парламенти .

Украинските воздухопловни сили имаат неограничен пристап до Интернет.

Системите на Маск сега реално се вклучени во самата борба, изјавија воени експерти за британскиот неделник. Единицата за воздушно извидување на украинското воздухопловство ги модифицираше своите извидувачки беспилотни летала на таков начин што ноќе не само што можат да лоцираат извори, туку и да истрелаат противтенковски гранати на овие цели. За лондонскиот весник, еден од водачите на украинската единица изјави дека со помош на сателитскиот систем Старлинк, пилотите на овие беспилотни летала и соодветните снајперисти можат ноќе да контактираат со беспилотните летала и да ги уништат руските воени локации. „Воздушно извидување“ извршува и до 300 мисии дневно.

Сепак, Илон Маск ги предупреди Украинците да го користат неговиот сателитски интернет само кога е потребно, бидејќи тој е единствениот функционален комуникациски систем во Украина и лесно може да стане мета на руските владини хакери. Сепак, досега не успеаја да го пробијат системот, изјави Михаило Федоров за Вашингтон пост.

Технолошката империја на Илон Маск ја снабдува Украина не само со сателитски терминали и модеми. Испораките веќе доаѓаат од најгламурозниот скапоцен камен во технолошката колекција на милијардерот – компанијата „Тесла“. Тој ја снабдува Украина со моќни батерии на полнење кои работат во случај на прекин на електричната енергија, со што поддржува сателитски интернет терминали. Со помош на овие батерии на полнење, потрошувачите можат брзо и лесно да ја сменат локацијата и на тој начин да ги спречат обидите на Русите да ги лоцираат.

Русите знаат колку интензивно Маск и помага на Украина – и се обидуваат да ги замолчат сателитските предаватели на Старлинк. Но, милијардерот тврди дека овој проблем е веќе решен: новото ажурирање на софтверот успева да ги заобиколи пригушувачите.