МИ6 и ЦИА при напуштањето им ја оставиле целата мрежа на соработници на Талибаните

Гневот на меѓународната јавност расте поради дополнителниот хаос што Америка и Велика Британија го создадоа во Авганистан.

Британскиот портал Политико објави информација дека американски војници доставиле до Талибанците список со американски државјани, но и Авганистанци кои треба да бидат евакуирани од Кабул, со што практично им се остави список за “отстрел”.

Google search engine

Според Политико, повикувајќи се на извор во Министерството за одбрана на САД, таа мерка е преземена со цел да се забрза процесот на хаотична евакуација на луѓето од Авганистан.

Десетици илјади Авганистанци, како и странски државјани, беа евакуирани последните денови од Кабул, кој падна во рацете на Талибанците на 15 август. Американската војска ја презеде контролата врз аеродромот во Кабул, додека вооружени Талибанци се насекаде околу аеродромот.

Крајниот рок за повлекување на сите странци од Авганистан е 31 август, а Талибанците се закануваат дека нема да дозволат да биде пробиен рокот. Вчера се случи бомбашки напад на влезот на аеродромот Хамид Карзаи. Бројот на жртвите се уште не е конечен.

Тоа создаде паника и очај како да го напуштат Авганистан, бидејќи на сите им е јасно што ќе се случи со Авганистанците кои работеле за многу странски мисии и организации во последните дваесет години. Некои веќе се убиени или мистериозно исчезна, а според познавачите на ситуацијата, бројката воопшто не е мала.

Тогаш, како може чувствителните списоци со имиња да паднат во рацете на Талибанците? Во случајот со Америка, ова е направено намерно, односно, како што е објаснето, со намера евакуацијата да се изврши подобро, бидејќи Талибанците не дозволуваат никому да се приближи до аеродромот. Сепак, веста предизвика гнев на социјалните мрежи, каде администрацијата на Џо Бајден беше ставена на „столбот на срамот“. Тој став го имаат и бројни светски медиуми.

Плус, не ја утнаа работата само Американците. Според пишувањето на британскиот Тајмс, вработените во британската амбасада во Кабул, кои бегале во паника, оставиле и досиеја со имињата на лицата кои работеле за нив, со сите нивни телефонски броеви.

Веста ги шокираше многумина, според британскиот весник, кој прашува колку мора да биде Министерството за надворешни да биде неспособно за да им се случи таква грешка? Дали намерно сакаме овие луѓе да бидат убиени, праша еден корисник на социјалните мрежи.