МЕРКЕЛ НА СТОЛБОТ НА СРАМОТ – “Челичната жена“ е “згазена“ од нејзините поранешни пријатели и соработници: “Ја предупредувавме но не послуша …“

Угледот на Ангела Меркел во Германија е нарушен во последните недели, пишува The Telegraph. По инвазијата на Украина, поранешните министри кои служеа во нејзиниот мандат, пак, се откажаа од нејзината надворешна политика.

Никогаш во животот не мислев дека ќе влеземе во таква криза со Русија “, изјави Волфганг Шојбле, поранешен министер за финансии за време на мандатот на Меркел.

Google search engine

И мислев дека треба да работиме со Русија. Денес знам: „Згрешив, сите згрешивме“, потенцираше тој.

„Соочени сме со горчливо знаење“, кажа германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, кој беше министер за надворешни работи во времето на Ангела Меркел.

„Се држевме за изградба на мостови во кои Русија повеќе не веруваше и за кои нашите партнери не предупредуваа. Згрешив, но не бев единствениот“, признава тој.

Но, жената во центарот на сите овие случувања беше пркосна. Меркел даде кратка изјава во која ја осудува инвазијата на Украина, но вели дека – „останува посветена на нејзината одлука од 2008 година да го блокира членството на Украина во НАТО“.

Освен тоа, таа не кажа ништо повеќе, оставајќи ја Германија да размисли за нејзиното наследство само неколку месеци откако се пензионираше како една од најголемите канцелари во германската историја.

„Токсичното наследство на Меркел ќе ја окупира оваа земја уште долго време“, кажа Александар Маргие, уредник на конзервативното списание Cicero и долгогодишен критичар на Меркел.

Запрашан дали Ангела Меркел тотално погрешно го разбрала Путин за време на нејзините 16 години на власт, заменик-шефот на Бундестагот на ЦДУ Јохан Вадефул, кажа дека е време поранешната канцеларка да објасни некои работи.

„Се надевам дека Ангела Меркел наскоро ќе најде време и можност подетално да ја коментира нејзината политика кон Русија“, нагласи Вадефул.

Војната во Украина не го поништи целосно нејзиното наследство, но фрли непријатна светлина врз оние делови од нејзиното владеење што повеќето Германци попрво би ги заборавиле.

Достигнувањата за кои се прослави пред само неколку месеци сè уште се недопрени. Таа ја претвори болната германска економија во економска сила каква што е денес.

Ја водеше ЕУ низ кризата на воведувањето на еврото и Брегзит, а блокот остана обединет.

Но, украинската војна фрли светлина врз помалку просперитетните области од нејзиното наследство.

Поранешната канцеларка беше толку популарна што Олаф Шолц се кандидираше како нејзин наследник и покрај тоа што доаѓаше од ривалска партија. Дури и нејзината позната поза ја зема како свој заштитен знак.

Но, во деновите по руската инвазија на Украина, Шолц поништи многу од нејзините важни одлуки.

Проектот за гасоводот „Северен Тек 2“ беше напуштен, како и целата енергетска политика што ја направи Германија зависна од рускиот гас.

Германските сојузници постојано предупредуваат на опасностите од прекумерната зависност од рускиот гас и неможноста да се брани толку голема економија.

Но, критиките не стигнаа само од сојузниците. Волфганг Шојбле, поранешен министер за финансии во времето на Ангела Меркел, се обиде да истакне дека „никогаш не го криел своето противење за Северен тек 2“, а германските Зелени исто така силно се спротивставија на тоа.

Но, тоа не беа прашања кои доминираа во германската политика. Напротив, тоа беа работи за кои пристојното германско општество не сакаше да зборува.

Меркел досега не кажа ништо за воените трошоци или за рускиот гас и се чини дека историјата најверојатно ќе ја оцени нејзината политика погрешна во двата случаи.

Значајно е тоа што единственото прашање што таа реши да го реши и брани беше нејзината одлука да се спротивстави на членството на Украина во НАТО во 2008 година.

Третиот принцип на нејзината политика, кој се најде на удар во последните недели, е нејзиното смирување со Путин, , поради што еден од нејзините поранешни министри ја бранеше.

Ако кажете дека погрешно ја проценивме агресијата на овој човек, тогаш се согласувам со вас. Но, тоа не значи дека целата политика е погрешна во последните 20 години, Изјави Томас де Мезиер, министер за внатрешни работи на Ангела Меркел.

Во тоа време луѓето велеа дека Ангела Меркел е премногу остра кон Владимир Путин и Русите. Во споредба со Франција или Италија, на пример, таа зборуваше многу поостро со Путин, нагласи тој.

Во поголемиот дел од времето на чело на Германија, Меркел беше еден од главните соговорници на Путин од страна на Западот. . Таа никогаш не се плашеше да се соочи со рускиот претседател, а еднаш дури и цела ноќ разговараа за Украина.

Што ќе се случеше ако тогаш Меркел не интервенираше, никогаш нема да дознаеме. Но, не е сигурно дека без неа Украина би станала полноправна членка на НАТО, , за што сведочи моменталната неподготвеност на алијансата да интервенира.