Маск се пошегувал со премиерката на Финска, а таа му вратила на одличен начин

Премиераката на Финска, Сана Марин во последните неколку дена доживеала бројни критики поради прекршувањето на епидемиолошките мерки и посетата во ноќен клуб, а една од личностите која се обиде да се исмее со неа бил директорот на Тесла, Илон Маск.

Иако премиерката на Финска им се извини на граѓаните поради посетата на ноќен клуб која резултираше со контакт со лице позитивно на Ковид, реакциите на социјалните мрежи сѐ уште се редат.

Google search engine

Помеѓу останатото, Илон Маск објавил фотографија, односно познатото “меме” во кое маж и девојка разговараат во ноќен клуб. На фотографијата е испишан и дијалог во кој мажот ја прашува девојката со што се занимава, после што таа одговара “премиерка на Финска”.

Твитот на Маскбил споделен речиси 18.000 пати, а во коментари следувале и реакциите на Финците кој го информирале како изгледа премиераката на Финска.

“Делува кул”, одговорил Маск.

Многу брзо се огласила и премиерката на Финска и одговорила на прозивките на Маск.

“Финска е исто така кул. Нордиска држава која сака да биде климатско неутрална до 2035 година. Најсреќните луѓе живеат во Финска”, напишала таа.