Маск, Безос, Закерберг не го пропуштаат: Што е „Burning Man“ и зошто некои од најбогатите бизнисмени на светот се таму секоја година?

Некои од највлијателните и најбогатите луѓе во бизнисот во светот веројатно се меѓу десетиците илјади луѓе кои се спуштаат во градот Блек Рок, Невада, токму во овој момент за да присуствуваат на Burning Man.

Секоја година, познати имиња од светот на технологијата и добро потковани директори се придружуваат на фестивалот – заменувајќи ја својата скапа облека со откачени костуми во кои најчесто се непрепознатливи.

Google search engine

Непишаните правила на уметничкиот фестивал поттикнуваат анонимност и приватност, а прекарите и креативните костими често го отежнуваат да знаете дали сте налетале на некој познат или само колега хипик.

Што е „Burning Man“?

Некогаш се сметаше за андерграунд собир за боеми и слободни духови од сите шари, Burning Man оттогаш еволуираше во дестинација за влијателите на социјалните медиуми, познати личности и елитата на Силиконската долина. Во Burning Man, самите учесници ја дизајнираат и градат целата уметност., активности и настани

Burning Man, според организарите, е настан фокусиран на заедницата, уметноста, самоизразувањето и самодовербата што се одржува секоја година во западниот дел на САД.Името на настанот доаѓа од неговата кулминативна церемонија: симболично палење на голем дрвен лик, познат како Човекот, што се случува на претпоследната ноќ на Burning Man, што е сабота навечер пред Денот на трудот.Настанот се одржува од 1991 година во Блек Рок Сити во северозападна Невада, што е всушност привремен град подигнат во пустината Блек Рок на околу 160 км северо-североисточно од Рено. Како што е наведено од ко-основачот на Burning Man, Лари Харви во 2004 година, настанот е воден од десет принципи: радикално вклучување, подарување, декомодификација, радикална самодоверба, радикално самоизразување, заеднички напор, граѓанска одговорност, не оставајќи трага, учество, и непосредност.[4]

Burning Man започна како ритуал на огнот на летната краткоденица. Скулпторката Мери Граубергер, пријателка на девојката на Лери Харви, Џенет Лор, неколку години пред 1986 година одржуваше собири во чест на летната долгодневница на плажата Бејкер, од кои на некои присуствуваше и Харви. Кога Граубергер престана да го организира, Харви го „зеде факелот“

Mom Shamed for Bringing Infant to Burning Man, Wants to Inspire Others

Оттогаш се одржува секоја година, опфаќајќи ги деветте дена пред и вклучувајќи го Денот на трудот. Во текот на историјата на настанот, посетеноста генерално се зголеми. Во 2019 година, на настанот учествуваа 78.850 луѓе. Во 2021 година, неофицијалниот настан имаше околу 20.000 присутни.

Присуството на поединци од висок профил на Burning Man беше јавно објавено со текот на годините, при што некои членови на технолошката елита наоѓаа свое време за на плајата – така се нарекува правливото суво дно на некогашното езеро каде што се одржува фестивалот – така што им го промени животот што не можат а да не зборуваат за тоа јавно.

Burner mom brings her SEVEN-YEAR-OLD son to Burning Man for the FIFTH time  - despite being furiously shamed when she was pictured BREASTFEEDING him at  hedonistic festival when he was just a

И додека тие летаат со приватни авиони и го поминуваат времето во „фенси кампови“ со оброци направени од лични готвачи кои наплаќаат до 275.000 долари за нивните услуги, можно е да налетате на некој од нив на некој од познатите уметнички автомобили на фестивалот.

Еве некои од најпознатите извршни директори кои повремено се појавуваат на познатиот фестивал:

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, многу јавно кажа дека го сака Burning Man. Не само што Маск често оди на аџилак во градот Блек Рок, тој, исто така, го промовираше годишниот фестивал како составен дел од културата на Силиконската долина. „Ако не сте биле, едноставно не разбирате“, изјави Маск за Recode во 2014 година.

Неодамна минатата година, Маск на Твитер објавуваше за Burning Man.

Марк Цукерберг, извршниот директор на Мета, служеше сендвичи на фестивалот. Во 2012 година, на повикот на неговиот пријател и коосновач на Фејсбук, Дастин Московиц, Цукерберг се одмори од својот напорен распоред за да лета во Burning Man на еден ден и да направи неколку сендвичи со сирење на скара. „Заедно со другите негови жители, тој помогна да го постави сопствениот шатор“, напиша Московиц, редовен присутен во Burning Man, во објавата на Медиум од 2013 година.

Burning Man 2019: Best celebrity Instagrams

„Сакав тој да го доживее градот и да доживее такво искуство затоа што мислев дека тоа ќе го направи да расте како личност и како резултат на тоа светот ќе биде подобар; Верувам дека токму тоа се случи, иако маргинално (тој веќе е одлична личност) “, додаде тој за Цукерберг.

Voici quel est le coût réel d'une personne qui va à Burning Man 2017 -  99scenes

Основачката на Теранос, Елизабет Холмс, некогашен биотехнолошки гигант, која сега е во затвор, имаше навидум духовно искуство на фестивалот во 2018 година. Пред Холмс да почне да ја отслужува својата деветгодишна затворска казна, обесчестената биотехнолошка претприемачка присуствуваше на Burning Man.

Останатиот текст прочитајте го ТУКА.