МАРКО ПЈАНОВИЌ ЕКСТРАДИРАН ВО СРБИЈА: Водачот на навивачите на Партизан е осомничен дека помагал во убиството на Ранко Ескобар

Марко Пјановиќ, осомничен за помагање во убиството на Ранко Радошевиќ Ескобар, синоќа е екстрадиран од БиХ. Против него се води истрага за „помагање во тешко убиство“.

Како што е познато, тој беше сослушан од судијата за претходна постапка во законскиот рок од 24 часа. Пјановиќ сега се наоѓа во притворското одделение на Централниот затвор, а се очекува да биде сослушан од заменик-јавниот обвинител на Вишото јавно обвинителство во Белград за околностите на истражната наредба.

Google search engine

Azra Šabanović, Ranko Radošević Eskobar, Ranko Eskobar, hapšenje, Sarajevo, Stefan Zlatanović, Rušanj

Наскоро се очекува екстрадицијата на Азра Ш, која исто така е осомничена за помагање и се наоѓа во Босна и Херцеговина, пишува Блиц.

Азра се сомнева дека заедно со Марко Пјановиќ, ден пред убиството на Ранко Радошевиќ Ескобар, била на неговиот автомобил, каде што му се претставиле како купувачи на автомобили и се договориле со него да се сретнат на бензинската пумпа во Рушње следниот ден во 11 часот. , каде што ќе му ги дадат парите.и ги возел. Пјановиќ е познат како предводник на навивачите на Партизан од Брчко.

Но, наместо нив, на пумпата дошле убијците Лука В.(35) и Стефан З.(28) кои на 9 март со седум истрели го убиле Ескобар.

Ескобар е познато име во подземјето, а за него се слушна по апсењето на кланот Беливук, кога кај член на групата беше пронајдено возило на име на Радошевиќ.

Убиениот Радошевиќ бил познат како водач на таканаречениот клан Никшиќ, тесно поврзан со Шкалјарски клан.