Марин Ле Пен нападната од триесетина екстремисти (ВИДЕО)

Група екстремисти ја нападнале кандидатката за француски претседател, Марин Ле Пен, на Гвадалупе, додека таа учествувала во дебатна емисија.

Ле Пен, која е кандидатка на патриотската опозиција, преку видео врска учествувала во телевизиска дебата од Гвадалупе, каде што е во предизборна кампања.

Google search engine

Својот настап таа го имала во хотелот во кој престојувала, а во таа прилика дошло до сериозни немири, кога група од триесетина екстремни левичари ја прекинале емисијата извикувајќи ги зборовите „расист“ и „надвор“.

При нападот морал да реагира телохранителот на Марин Ле Пен, која брзо го напуштила импровизираното студио. Напаѓачите го турнале телохранителот и на претседателкста кандидатка и го одзеле микрофонот.

Емануел Макрон, кој директно учествуваше во истата емисија, изјави дека е шокиран од она што го видел и остро го осуди нападот.

Се грижам за демократската дебата. Се борам против политичките идеи на Марин Ле Пен, но со почит, порача Макрон.