„МАРИЌ, АРКАН МЕ ПРАТИ ДА ТЕ НАЈДАМ! МИ РЕЧЕ ДЕКА ЌЕ…“ Шок интервју на Вујичиќ: За Земунци, Шилерова, Цедои, Аркан

Драган Вујичиќ Бего е човекот кој Жељко Ражнатовиќ Аркан го испратил во Црна Гора за да провери каде се наоѓа Миломир Мариќ. Тоа беше времето кога Аркан му се закануваше на Мариќ дека ќе го убие за шест месеци.

– Аркан ти се налути затоа што во магазинот „Профил“ напиша и добри и лоши работи. Напишавте дека за малку ќе сакал да го убие татко му. Имаше инфузија, болница… И тогаш наводно ја извадил таа инфузија од татко му за да умре татко му… Во тоа време бил многу лут, во една прилика признал дека го удрил Миломир Мариќ во лицето, и тоа среде емисија.

Google search engine

– Ебати мајка ми, рече Аркан наместо тебе.

Аркан ми рече да одам во Црна Гора да видам каде си. Кога стигнав, ми рекоа дека си заминал претходната вечер.

– Дали сакаше да ме убие или не?, го праша Мариќ.

– Па, тој прв ден би… Потоа се олади. После, колку што знам, се помиривте во Клубот на писателите

ШТО МИ КАЖА АРКАН

Бего не сакаше веднаш да зборува за се што знае за Аркан, но Мариќ го убеди.

– Ебате, се беше до безбедноста… не знам дали е добра работа да кажам?

– Бесплатно…

Аркана беше преземена од федералниот суд. Ми рече дека добил 16 пиштоли на подарок.

– Што е со 16 пиштоли?, го прашав.

– Па, за секој што убив добив по еден, ми рече Аркан.

Ми кажа како тогаш државата знаела да го почитува. Каде и да стасаше, го чекаше друг пасош, пари… Секогаш го чекаше возило. И кога сè заврши, тие беа загрижени за неговата безбедност.

Тој тврдеше дека го сакал Станет Доланц како татко.

Аркан многу ја сакаше Југославија, кога гореа светите Србија и Црна Гора, кажа колку му недостига Југот и колку му е мала оваа земја.

ЉУБОВТА НА АРКАНО КОН КОЦКИТЕ

Аркан најмногу сакал коцки и дијаманти. Ми кажа дека кога ќе ги земе дијамантите во раце, ги гледа како сјаат цела ноќ. Си играше со нив…

На почетокот имал многу дијаманти, но ги трошел на коцкање.

Потроши огромни суми пари на коцкање. Ми кажа дека изгубил милион долари една вечер во Париз. Во Белград се знаеше дека губи 300-400 илјади долари од вечер.

Кога веќе не можеше да издржи, знаеше да почека топката да слета на одреден број и дури потоа да стави пари на неа и потоа да побара исплата.

Кога отворив казино со него, тој играше помалку.

Ќента доаѓаше во тоа казино, но на Аркан не му се допадна кога Кента губеше затоа што не сакаше да си ги зема парите. Се радуваше кога беше нерешено.

Луѓето во тоа наше казино на почетокот не веруваа дека ако добијат пари ќе им бидат исплатени. Потоа ставаме една кутија што ја избушивме одозгора и ставаме стакло. Таму собравме 500.000 марки за да покажеме дека имаме пари.

Секој петок 50 Евреи од Израел доаѓаа кај нас да се коцкаат. Секој од нив требаше да размени по 5.000 долари во чипови и да игра четири часа дневно. А тие останаа во хотел Југославија на наш трошок.

Сакаа да го видат и белградскиот битпазар. Да видам што има… А потоа ги однесовме на битпазар. И во Скадарлиј.

Со нас се коцкаа од петок до недела.

Сите дојдоа во нашето казино освен Слобо Милошевиќ. Зоран Лилиќ неколку пати беше претседател на државата, многу луѓе доаѓаа од забавната индустрија. Аркан ми кажа дека еднаш се сретнал со Милошевиќ во Сава Центар. Тој многу го сакаше, но по 1995 година тврдеше дека Милошевиќ е предавник. И тогаш Милошевиќ повторно го воодушеви во 1999 година бидејќи не сакаше да го даде Косово.

Аркан ми кажа дека ограбил за да има пари за коцкање. Еднаш играл со пријател во казино во Франција. Потоа изгубија огромна сума пари, милион и нешто… За одмазда го запалија целото казино.

Во еден ден двапати ограбил банка во Шведска. Прво околу 10 часот наутро, бидејќи му требале пари за да се коцка. И вториот пат околу 5 налетал во банката и повторно им ги земал парите.

А еднаш, кога ограбувал златарница во Германија, газдата го удрил со каса по глава. Паднал во бессознание, дошла полиција, го однеле во болница. Кога виделе кој е, со него ставиле двајца полицајци во собата, а двајца биле напред.

Аркан сфатил дека мора да избега.

Три дена се преправаше дека е болен. Еден ден скокна од креветот од својата соба, малку ја скрши оградата… Потоа трчаше низ градот додека не виде палто во автомобил. Го скрши стаклото со камен, го зеде палтото и истрча до работ на градот каде нашите водеа пицерија. После тоа се вратил во Србија. Тој повеќе не замина во странство.

Се сеќавам еднаш бевме во град и почна да врне. Бевме во Кнез Михаилова и влеговме во ресторан каде продаваа чадори. Имаше 50 чадори. Аркан ги купил сите чадори за да им ги подели на луѓето.

И еднаш влеговме во продавница каде што се продаваше кристал. Многу му се допадна кристалот бидејќи го потсетуваше на дијаманти.

Ја замолил продавачката да му извади се за да види што има во продавницата и да го стави на тезга. Кога го изнесе, рече да му пресмета… За се платил 35.000 марки.

КАКО ГИ ЗАПОЗНАВ ЗЕМУНЦИ И СУРЧИНЦИ

Сурчинци го запознав преку Лимун. Му направив мебел. И тогаш го запознав Чумет и работев за него во неговата компанија. Не ни знаев кои се. Дојдоа во Чумет. Еден ден ме замолија да им направам капија во Шилерова. Им побарав 12.000 марки. Ми платија, го направив тоа и исчезнаа.

РОЛЕКС ЗА ЧЕДО ЈОВАНОВИЌ

Кај мене во Бановце често доаѓаа Земучани. Имав убав часовник Rolex Daytona. А Душан Спасојевиќ ме замоли да му дадам часовник.

– Кој е твојот часовник?

– Сакам да му ја дадам на човек кој многу ми помогна. Не знам како да му се заблагодарам. Тој човек ме земаше во ЦЗ и ме носеше дома навечер. Спијам и потоа тој ме враќа во ЦЗ наутро. И така неколку пати. Ги носеше ќерка ми и сопругата на гости.

Му го дадов тој часовник. А дури подоцна видов дека тој часовник му го подари на Чедо Јовановиќ. И тогаш побарав преку весникот „вицепремиерот Чедомир Јовановиќ да ми го врати часовникот“.

Чедо многу се налутил, збеснал и му рекол на Чуме дека ќе ја е*е и мајка ми, пошто знаел дека Чуме е добар со мене.

Не го видов Чедо во Шилерова, но Спасојевиќ ми рече дека доаѓал.

Што се однесува до Ѓинѓиќ, Спасојевиќ ми кажа дека Ѓинѓиќ неколку пати му се јавувал на телефон во врска со киднапирањето на Мирослав Мишковиќ. И на крајот Спасојевиќ ми рече дека не сака повеќе да му одговара на Ѓинѓиќ затоа што му е досадно.

Земунчани потоа се налутија на Ѓинѓиќ, мислеа дека се што кажа на телевизија е лага. И кога го гледа додека зборува знаеја дека лаже и само рекоа: „Ќе ти е*еме мајката… Ќе дојде време“.

Kurir.rs/Happy