МАРИЈА ЗАХАРОВА ЗА СВЕДОШТВОТО НА ЏОН БОЛТОН ЗА ПУЧИСТИТЕ: Не се сеќавам дека некој од Американците толку отворено зборувал за ова!

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, коментирајќи ги зборовите на поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Џон Болтон за неговото учество во планирањето државен удар во странство, рече дека „не се сеќава“ дека толку висок официјален претставник зборуваше „директно“ за неговите слични активности.

„Значи, според мои зборови, апсолутно дрско, човек кој е на власт со години и под различни претседатели, рече дека планира пуч во странство! Не се сеќавам“, рече Захарова на радио Спутник.

Google search engine

Претставникот на руското Министерство за надворешни работи истакна дека ваквите изјави се разликуваат од реториката на Вашингтон, кој секогаш уверувал дека ги поддржува демократските сили и го промовира развојот на демократијата во другите земји.

Исто така, продолжи Захарова, зборовите на Болтон „бараат дополнителна анализа“ за да се разбере каде точно САД го започнаа пучот.

Претходно, во интервју за Си-Ен-Ен, советникот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, одговарајќи на прашање за упадот на Капитол во јануари 2021 година, рече дека тие настани не се обид за државен удар.

„Како некој кој помогна во планирањето на државните удари – не овде, туку во другите делови на светот – не се согласувам. Треба да се заврши многу работа“, рече Болтон.