Малку му се две дози: Ердоган призна дека примил три вакцини

Турскиот претседател Ердоган се најде на удар на критики бидејќи откри дека примил три дози вакцина против коронавирус, иако неговата земја се бори да обезбеди доволно дози за работниците од првите редови, пишува британскиот весник Тајмс.

Ердоган ја доби својата прва доза на кинеската вакцина Синовак на 14 јануари и беше еден од првите луѓе во Турција кои беа вакцинирани. Тој ја доби втората доза на Синовац на 11 февруари и откри неделава дека последователно добил трета доза на 10 март. Тој не потврди дали тоа е исто така Синовак или Фајзер / БиоНТех, кои исто така ги купи Турција.

Google search engine

Се верува дека 67-годишниот Ердоган е првиот светски лидер кој признал дека примил три дози и рече дека тоа го сторил за да види дали тоа му го зголемило нивото на антитела. Научниците велат дека може да бидат потребни засилни дози или годишни вакцини против Ковид-19 за зајакнување на имунитетот по препорачаните две дози.

Во моментот кога тој ја доби дополнителната доза, на луѓето кои ја примија првата доза на Фајзер им беше кажано дека ќе треба да чекаат 12 недели за втората, а не за еден месец, поради недостаток на вакцини во Турција.

Енгин Озкоч, водач на парламентарната група на најголемата опозициска партија, рече: Нема ниту една доза за граѓаните, но има три за Ердоган.

Досега, Турција искористи скоро 30 милиони вакцини, а 12 милиони жители наа таа држава или 15,4 отсто од населението имаат примено две дози. Туристичките работници се приоритетни како дел од напорите на Анкара за рестартирање на индустријата, што претставува повеќе од 10 проценти од нејзиниот БДП. Сепак, другите клучни работници, како што се наставниците, мораа да чекаат подолго за да ги примат своите вакцини. На секој што има позитивен тест за вирусот, исто така му е забрането да ги прима вакцините во период од шест месеци.