Макрон повторно нападнат, полицијата го уапси напаѓачот (ВИДЕО)

Ваквите инциденти не се нови за францускиот претседател, кој се соочува со силни критики во последните месеци поради економијата и ограничувањата поврзани со коронавирусот.

Лицето е приведено откако фрли предмет во облик на јајце кон претседателот. Инцидентот се случил на денешната посета на Макрон во градот Лион на југот на Франција, пренесува Франс 3. 

Google search engine

Твитот гласи: “Додека патуваше за Лион, Емануел Макрон стана жртва на напад со јајца. Безбедносната служба уапси млад човек”.