МАФИЈАТА НЕ ПРОСТУВА, ЗАТВОРОТ КАКО СПАС! Со години чекаат да излезат од затвор, па да ги ЛИКВИДИРААТ

Се чини дека мафијашите можат со години да чекаат нивните противници да ја отслужат казната за да им се одмаздат, а последното во низата злосторства што го докажува тоа е убиството на водачот на Шкаљарскиот клан, Јован Вукотиќ, кој беше погубен во Истанбул на 8 септември.

Да потсетиме, Вукотиќ беше ослободен од затвор во јули 2020 година, а за време на престојот во Спуж, како и во белградската ЦЗ, убијците на различни начини се обидуваа да дојдат до него и да го ликвидираат, но тоа беше невозможно. Дури по излегувањето од затвор успеале во намерата да го убијат Вукотиќ, пишува српски Курир.

Google search engine

Криминологот Александар Стевановиќ објаснува дека затворот не е гаранција за безбедноста на криминалците, но дека таму секако се побезбедни отколку на слобода. Но, искуството покажало, почнувајќи од Италија во 80-тите и 90-тите години, па се до денес, дека ако има намера некого да се ликвидира, тогаш тој не може да се зачува ниту во затвор.

.

Тој истакна дека имало ретки ситуации во кои криминалците сами оделе во затвор за да си ги спасат животите и да чекаат конфликтот меѓу спротивставените групи да се смири, па дури и да заврши.

Не само првиот човек на „Шкалјарац“ со глава си го плати животот во слобода. Слични ситуации имаше и во редовите на „барови“. Така, висок член на тој клан Владимир Рогановиќ бил ликвидиран веднаш по излегувањето од затворот во Подгорица.

– Во 2018 година Рогановиќ беше на слобода само три дена, а потоа беше убиен во Виена, каде што се засолни откако излезе од затвор – потсетува изворот и додава дека Александар Станковиќ, водачот на навивачката група на Партизан Јањичари и соработник на Кавачкиот клан, исто така, беше ликвидиран, додека избегна да оди во затвор.

-Станковиќ беше осуден на пет години и 10 месеци затвор и го чекаше да оди во затвор, но три години избегнуваше да се пријави на издржување на казната. Да не одолговлекуваше да оди во затвор, во моментот на убиството ќе беше зад решетки и веројатно во тој момент ја избегна смртта – се присетува соговорникот.

Извори од црногорската полиција за Експрес велат дека во неколку наврати ги советувале припадниците на кланот Скалјар и Кавак да не ги користат законските можности за што поскоро ослободување.

– На Миња Шаковиќ (убиен во јуни), додека беше во истражен затвор, јасно му кажавме дека има информации дека ќе биде убиен доколку биде ослободен. Сепак, тие претпочитаат да пијат кафе во градина на кафуле, дури и ако го изгубат умот, изјави изворот на Експрес.

Jovan Vukotic foto mitar mitrovic

И криминологот Добривоје Радовановиќ се согласува дека секој криминалец попрво би ја избрал слободата отколку безбедниот затвор.

– Сите тие се потпираат на тоа дека надвор ќе бидат добро заштитени, дека можат да одат во други земји и да го сменат личниот опис, дека имаат телохранители и добра логистика. Губењето на слободата за таквите како нив е еднакво на смрт, вели Радовановиќ.

Слободан Кашчелан, Радоје Звицер и Игор Божовиќ станаа водачи на кланот Кавац, по расколот на Которската група. Швајцарецот веќе беше убиен во 2020 година во Киев и моментално е во бегство.

Останатите двајца лидери на „кавчаните“, Кашчелан и Божовиќ се во притвор, што веројатно му отежнало на ривалскиот клан да дојде до нив. Касчелан е во притвор од април 2021 година, кога беше уапсен во Котор под сомнение дека организирал криминална група. Божовиќ исто така е во притвор од април 2021 година, а во јуни истата година тој и неговиот син беа доставени во Црна Гора од Португалија.

Убиен по излегувањето од затвор

Водачот на навивачите Велибор Дуњиќ (27) беше убиен во мај 2014 година, само пет месеци по излегувањето од затвор. Тој е убиен во близина на сплавот Џими кај Ушќе, додека девојката која била со него во автомобилот е тешко ранета.

Ненад Опачиќ беше убиен во февруари 2015 година во Нови Сад додека беше на одмор додека ја издржуваше затворската казна.

Слободан Шарановиќ беше убиен во март 2017 година во Будва, само три месеци по неговото ослободување од притвор.

Марко Маркуш беше убиен во ноември 2017 година во Нови Сад, а беше ослободен од притвор во февруари истата година.

Лука Радуловиќ беше убиен во април 2018 година во Белград, нешто повеќе од еден месец откако беше пуштен од притвор.

Владимир Рогановиќ беше ликвидиран во Виена во декември 2018 година, само три дена откако беше пуштен од притвор.