Мафијашки пресметки на голем празник, 4 убиства кои ја вознемирија Србија

Четворица мажи беа убиени во различни градови во Србија, со разлика од четири години, на денешен ден – Божиќ.

Крвави пресметки се случија во Белград, Врање, Лесковац и Крушевац, а за две од овие злосторства нема ниту осомничени.

Google search engine

Белградската полиција го уапси Небојша Г. под сомнение дека го убил Предраг Костиќ на 27 септември 2018 година во шума на Стариот воен пат, меѓу белградските населби Рушањ и Железник.

Тој ден таксист кој минувал го пронашол телото на маж, за кој подоцна се испоставило дека е Предраг Костиќ. Истрагата, а потоа и обдукцијата утврдила дека Костиќ бил погоден со неколку истрели во телото, но и „заверен“ со еден во главата.

Осомничениот и жртвата наводно биле пријатели. Тие сепак се судрија поради нерасчистени сметки и во врска со трговијата со дрога. Според неофицијални информации, се сомнева дека Костиќ земал одредена количина дрога од Небојша Г. и не му платил. Овој последниов неколку пати го „провикуваше“ поради долгот, а потоа наводно го убил, потсетува 24 седум.

Една година претходно, во класичното „чекање“ во строгиот центар на Врање, со повеќе истрели во грбот беше убиен Југослав Југе Цветановиќ, помладиот брат на Саша Цветановиќ, познат како Питбул, кој беше осомничен за убиството на братот на Лука, Никола Бојовиќ. . Тој е ликвидиран рано изутрината на 27.09.2017 година во неосветлениот магацин на зградата „Лепа Брена“ на улицата Стефана Првовенчаниг, при што во него биле испукани триесетина куршуми од оружје со пригушувач.

Во Нови Сад е уапсен Црногорецот Марјан Вујачиќ, осомничен за тешкото убиство на Југослав Цветановиќ. Тој беше обвинет и за недозволено носење оружје. Тој подоцна беше осуден на единствена казна од 30 години затвор.

Jugoslav Cvetanović

Постариот брат на Цветановиќ, Саша е осомничен како непосреден извршител на убиството на Никола, братот на Лука Бојовиќ, наводниот водач на „земунскиот клан“, кој во моментов издржува затворска казна во Шпанија. Упатените велат дека Саша Цветановиќ и пред тој настан и бил добро познат на полицијата. Неколку пати бил апсен поради кражби, провали и насилничко однесување.

Според медиумите, Саша стравувал за безбедноста на својот брат, па во март 2017 година побарал од судот да го сослуша Југослав „додека е жив“. Самиот Југослав во изјави за тамошните медиуми изјави дека се плаши од одмазда. Тој тврдеше дека брат му е невин, а бидејќи е осомничен дека е убиецот на Бојовиќ, целото семејство е во ризик.

Marjan Vujačić

По ликвидацијата на помладиот Бојовиќ, Саша Цветановиќ побегнал во Будва. Таму се засолнил во стан што го користел Југослав. Поминаа некое време заедно. Саша потоа му кажал што направил и кои сите учествувале во тоа злосторство.

Црногорската полиција го уапсила Питбул во неговиот стан. Југослав потоа беше неколкупати испрашуван за време на истрагата во Црна Гора. Покрај другото, како што се шпекулира, тој на тамошните инспектори можел да им каже што му рекол брат му, поради што очигледно бил ликвидиран.

Милан Цветковиќ од Лесков, попознат како Миланча, кој половина од животот го помина во воспитно-поправни домови и затвори, беше убиен на 27 септември 2015 година, рано изутрина, во „сачекуса“ со четири истрели од пиштол. Злосторството се случило околу 3 часот по полноќ пред неговата родна куќа опкружена со гробиштата Светолије. Неговиот убиец никогаш не бил пронајден, а единствен очевидец на крвавиот масакр бил таксист кој го избркал Цветковиќ од градот.

Името на Милан Цветковиќ Миланча се поврзуваше со низа криминални активности во Лесковац и неговата околина, како и со дилање дрога. Како што рекоа неговите другари од училиште, тој на осум години завршил во реформатор поради кражба.

За само една ноќ во 2000 година Цветковиќ извршил четири злосторства. Во кафулето „Де гол“ во Лесковац насилно му одзел пиштол на Владан Здравковиќ, за на закана со пиштол да му украде „опел“ на Љубиша Стефановиќ. Во тепачка пред кафулето „Студио“ го ранил Јовица Стоиљковиќ во ногата, а по полноќ во селото Бошњац со остар предмет го расекол лицето и го повредил окото на Марјан Ивковиќ од село Тогачевце.

Се зборува дека во дворот на својот вујко фрлил и „кашикара“, а во кафана во селото Велика Копашница со пиштол ги ранил Сања Ристиќ од Владичини Хан и Јелена Врбиќ од Алексинац.Во 2011 г. тешко ранил четири лица со мачета во својот дом, по што бил во бегство, но сепак ја отслужил затворската казна.

– Во Лесковац имаше страв и трепет. Не се одвоил од пиштолот и ножот. Умрел како што живеел – изјавил за новинарите еден од неговите соседи.

Milan Cvetković

Горан Обрадовиќ Суша, шефот на крушевскиот криминален клан, беше убиен на 27 септември 2014 година, со повеќе истрели од огнено оружје, пред зградата во која живеел. Откако го застрелал, убиецот го „заверил“ Обрадовиќ со истрел во задниот дел од главата. Претходно Обрадовиќ со такси се упатил до зградата во која има стан, во близина на паркот Костурница. Откако излегол од таксито се упатил кон влезот на зградата каде го пречекал убиецот кој испукал неколку куршуми кон него.

Суша им замеруваше на многу луѓе затоа што беше склон кон насилничко однесување. Долга е листата на оние кои имаа причина да ја ликвидираат. Се занимавал со уредување, а вложил многу пари во недвижен имот. За само неколку месеци пред убиството купил повеќе од 60 имоти во Крушевац.

Goran Obradović Suša

Се уште се истражува мотивот за убиството на Горан Обрадовиќ, а постоеше можност тимот на Зоран Јотиќ Јотка, поранешниот лидер на „крушевачкиот клан“ да го исчисти градот од ривалските кланови пред неговото враќање од затвор.

Во 2012 година Горан Обрадовиќ беше осуден на четири и пол години затвор. бидејќи во март истата година изгубил 40.000 евра во една вечер во казиното „Олимпи“ во центарот на градот. Револтиран од загубата заедно со вооружена група од касата на казиното украле 50.000 евра, но набрзо бил уапсен. Требаше да биде на 09.09.2014 година пријавен на издржување на казната во КПУ Ниш, но затворот му беше одложен бидејќи пред месец и половина стана татко.