ЛИКВИДАЦИЈА ВО ТЦ УШЧЕ ПЛАТЕНА 50.000 ЕВРА! Поранешниот сопруг на старлетата го намамил Шариќ: Сведок-соработник ги откри сите ТЕМНИ ТАЈНИ на кланот!

Сведок-соработник Срѓан Лалиќ вчера откри дека убиството на Александар Шарац во Белград го организирал Никола Вушовиќ, познат како Џони од Врачар! За време на неговото сведочење, Лалиќ изјави дека криминалната група на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ го планирала убиството на Сарач, кој соработувал со Шкаљарскиот клан.

Тој детално опишува како се обиделе да го намамат преку скај телефонот на капетанот Мило Радуловиќ, кој Беливук и Миљковиќ го киднапирале во Црна Гора. Но, Шарац не се смирил, туку продолжиле да го следат со намера да го ликвидираат.

Google search engine

Aleksandar Šarac (u crnom prsluku), Nikola Kačarević i Tamara Đurić

Наводно, се сомневале дека тој учествува во придружба на Беливук и Миљковиќ за кланот Скалјар. – Поставивме камера пред куќата на Александар Шарц, знаевме дека добил врзани очи од кланот Скалјар и пет килограми кокаин. Беше многу внимателен, секогаш носеше панцир. Се сметаше дека прво ќе го убие кумот, мислам дека беше Миланче, на небото Салваторе – рече Лалиќ, а потоа шокиран од тврдењето дека Никола Качаревиќ, поранешен сопруг на старлетата, го намамил Александар Сарца во трговскиот центар Ушче каде го убиле. на 17 октомври 2020 година Тамара Ѓуриќ.

– Шарац е убиен откако Качаревиќ го намамил во трговскиот центар, а насилникот го ангажирал Никола Вушовиќ и му ветил 50.000 евра. Ова го знам бидејќи Радоје Звицер се пожали дека Вушовиќ му бара пари бидејќи не може да му плати на стрелецот – откри Лалиќ.

Marko Miljković, Veljko Belivuk i Srđan Lalić

Тој изјави дека при набљудувањето на Шарац го следеле и роденденот на неговата сопруга, како и дека Марко Миљковиќ се допишувал со вдовицата по убиството. – Тој се претстави како член на Шкаљарскиот клан и побара да му го даде својот блиндиран автомобил – рече тој.

Да потсетиме, Сарач беше тешко ранет додека чекаше во трговскиот центар, но девет дена подоцна почина во Ургентниот центар. Осомничен за убиството е Лазар Илиќ (25) од Краљево, кој кобниот ден му пришол одзади и од беретка со придушувач испукал два истрели во главата.

– На 17 октомври околу 16 часот и 30 минути Шарац со својот блиндиран „мерцедес“ влегол во гаражата на трговскиот центар. Тој го паркирал возилото на место за инвалиди и влегол во зградата. По некое време се вратил во гаражата и се упатил кон автомобилот. Убиецот потоа му пришол одзади и испукал два истрели во задниот дел од главата – се сеќава изворот и додава дека осомничениот имал црвена јакна, капа и хируршка маска.

Lazar Ilić

– По пукањето, пиштолот го фрлил во грмушките пред трговскиот центар, каде што подоцна го пронашле форензичарите – се сеќава изворот.

Да потсетиме, Лазар Илиќ беше уапсен во Будва на 22 јануари минатата година под сомнение дека заедно со друг сограѓанин планирале ликвидација на Марко Љубиша Кан, висок припадник на кланот Скалјар и пријател на Лука Бојовиќ.

Лазар Илиќ тогаш беше идентификуван како пукач врз основа на снимките од безбедносните камери, но и поради неговото специфично одење. Тој беше уапсен на 22 јануари во Будва, заедно со неговиот сограѓанин Страхиња Савица, каде што планирале ликвидација на Марко Љубиша Кан, висок припадник на Шкаљарскиот клан и пријател на Лука Бојовиќ.