Лиде Лиде: „Скапо го платив кафето со Венко Филипче, ме избркаа од работа“

Кога на почетокот на пандемијата тогашниот министер за здравство, Венко Филипче, секојдневно одржуваше пресови за да ги соопшти бројките на заразени и починати од корона, меѓу пораките што ги добиваше беа и оние на извесна Лиде Лиде.

Таа постојано го канеше на кафе и со своите шеговити коментари за кратко време се најде во центарот на вниманието. Малкумина тогаш знаеја дека зад Лиде Лиде се крие Лидија Гиновска, која во разговор за „Репортер“ открива дека сето ова со министерот почнало од забава, за да си направи да ѝ е интересно.

Google search engine

„Не можев да помислам дека меѓу илјадниците пораки што стигнуваа, некој ќе има време да ги чита сите и да ја види мојата. Кога ги приметиле коментарите луѓето почнаа да бараат да бидам присутна. Па требаше да ги смислувам, затоа што немав во секој момент инспирација. Некои ги обмислував многу однапред“, рече Лиде.

 

На почетокот не знаела дека постои корона и целата ситуација не ја сфатила сериозно. За Филипче, пак, знаела дека е хирург, ама не и дека во меѓувреме станал министер. Кога го видела првпат на прес ѝ делувал многу сериозен.

„Сакам луѓето што се сериозни да ги реметам“, вели Лиде, па затоа и ја испратила првата порака да го покани министерот на кафе. Речиси една година подоцна, го запознала во едно кафуле во Скопје…

Целото интервју погледнете го во видеото.