Лалиќ открил каде се 70 милиони евра на Веља Невоља?! Кланот се обидува да го спречи со закани кон неговите роднини

Сведокот соработник Срѓан Лалиќ ги откри деталите за трите убиства и на обвинителите им предал два УСБа со податоци за членовите на кланот предводен од Вељко Беливук и Марко Миљковиќ.

Лалиќ откри дека Беливук и Миљковиќ ги убиле Теодор Гаќеша и Мирослав Ранковиќ, сопствениците на „Пинк такси“ за да го преземат здружението, а потоа и инвеститорот од Звездара, Мирко Којиќ Која, за да го замолчат, но и да го киднапираат неговото такси здружение. Но, тој до статус на сведок дошол со предавање на УСБ до обвинителството, кое има тајни информации за скриените 70 милиони евра на кланот на Беливук на тајни сметки низ светот, пишува српски Телеграф.

Google search engine

Само со овие големи признанија информатичарот можеше да го убеди Обвинителството за организиран криминал да стане нивни сведок во замена за затворска казна од 18 години.

– Лалиќ за време на притворските денови ги откри мрачните тајни на монструозниот клан од страна на лажичката и се обиде да им се навреди на правосудните органи сведочејќи за злосторствата кои беа разоткриени со сведочењето на неговите претходници и други докази, но тоа не беше доволно. . За тоа време водеше битка со довчерашните соработници со кои сееше смрт и правеше злодела од кои на нормален човек му се врти стомакот. Кланот со страшни закани упатени до Срѓан и неговите блиски се обиде да го спречи да го потпише договорот, но тој беше решен да истрае и откри дека кланот од јужната трибина, покрај седумте убиства за кои се обвинети, е одговорен. за уште три исчезнувања и ликвидација – вели извор запознаен со истрагата.

Тој додава дека сведочењето на Лалиќ е вредно и за финансиската истрага против кланот.

– Лалиќ прикачи два УСБ-а со информации каде се и на чие име се чуваат сите сметки на кланот и изјави дека располагаат со околу 70 милиони евра. Изнесе фасцинантни докази за малверзации од криминалци – истакнува изворот од истрагата.

Според деталното сведочење на Лалиќ, Беливук и Миљковиќ стојат зад убиството на Теодор Гаќеша на 22 мај 2015 година и исчезнувањето на неговиот соработник Мирослав Ранковиќ.

– Лалиќ рече дека Марко Миљковиќ и неговиот кум, поранешниот полицаец Мирко Којиќ Која, му упатувале закани на Ранковиќ и скриени и отворени и му оставиле предупредувачки пораки за кои полицијата дознала дури по неговото исчезнување. Тој рече дека затворените водачи на криминалната група го егзекутирале Мирко Којиќ Која во 2020 година, со намера да му го украдат „Алфа такси“ и засекогаш да го замолчат за да не дојде во ситуација да кажува се што знае за злосторствата на кланот – соговорникот. заклучи.