КРВАВИ РАЦЕ! Жути за Звицер организирал најмалку 11 ликвидации на “Шкањари”! ГЛАВЕН ИЗВРШИТЕЛ НА КАВЧКИ КЛАН!

За ликвидацијата на Јован Вукотиќ во Истанбул е уапсен Радоје Живковиќ, роднина на водачот на кавачкиот клан, а се сомнева дека ги организирал и ликвидациите во Атина, Крф, Црна Гора и Хрватска.

Радоје Живковиќ, познат како Жути (36), истакнат член на Кавачкиот клан и роднина на водачот на таа криминална група Радоје Звицер, кој беше уапсен во Истанбул за убиството на првиот човек на кланот Шкаљар, Јован Вукотиќ, се сомнева дека стои зад најмалку 10 ликвидации!

Google search engine

Инспекторите се сомневаат дека тој ја организирал ликвидацијата на “шкаљарите” на Крф, Атина, Црна Гора и Паг.

Покрај Живковиќ, уапсен е и Здравко Перуновиќ (46), како и уште 10 лица чиј идентитет се уште не е соопштен.

– Се сомнева дека го финансирале и организирале убиството на Јован Вукотиќ во Истанбул на 8 септември годинава. Сè уште се утврдува индивидуалната улога на секој од нив, како и дали меѓу уапсените се директните сторители кои од мотор во движење пукале во автомобилот во кој бил Вукотиќ со Е.К., неговата бремена сопруга и ќерката – објаснува соговорникот и потсетува дека и Живковиќ и Перуновиќ се на потерниците на Црна Гора.

spisak likvidacija, Škaljarci, Kavčani

Има и српски државјани

Според турските медиуми, на 16 септември во Истанбул биле врзани со лисици, а во голема акција биле уапсени вкупно 12 лица. Наводно, постои сомневање дека меѓу уапсените има и турски, но и српски државјани.

– Кај нив се пронајдени два пиштоли, како и 11 различни фалсификувани документи, така што проверката на идентитетот на сите уапсени се уште трае – објаснува соговорникот од истрагата.

Тој наведува дека нема сомнеж дека убиството на Вукотиќ го нарачал Радоје Звицер.

– По неколку неуспешни обиди, еден во затвор во Белград, потоа два во притвор во Црна Гора, еден во Котор, нема сомнеж дека самиот Живковиќ дошол во Истанбул да ја надгледува ликвидацијата. Инаку, тој е еден од најблиските соработници на Звицер кој е во бегство и на Слободан Кашчелан кој е во притвор во Црна Гора. Станува збор за многу опасен човек, за кој постои сомнеж дека бил мозок на сите плански акции за ликвидација на Вукотиќ – објаснува соговорникот за српски извори.

Инспекторите се сомневаат дека тој бил задолжен и за ликвидацијата на Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ во јануари 2020 година во Атина, како и за Алан Кожар и Дамир Хаџиќ на Крф неколку месеци подоцна.

Sarađivali sa Žutim u nekim likvidacijama Veljko Belivuk i Marko Miljković

Соработка со Беливук и Миљковиќ

– Во тие ликвидации се сомнева дека учествувал со членови на кланот Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кои беа уапсени во јануари минатата година. Има оперативни сознанија дека само за тие убиства платиле два милиони евра. За главата на Вукотиќ, според досега собраните докази, се инвестирало повеќе од тоа – објаснува извор од истрагата.

Според неофицијални информации, Радоје Живковиќ е организатор на убиството на Милиќ Миња Шаковиќ во Будва, како и на Горан Влаовиќ на хрватскиот остров Паг.

– Главна мета му беше Вукотиќ, но организираше и ликвидација на сите „ѓубриња“ до кои можеше да дојде во меѓувреме – додава соговорникот и потсетува дека против Живковиќ и Перуновиќ беа покренати обвиненија за убиството на Дамир Хоџиќ и Адис Спахиќ во октомври 2020 во Спуз. На истото обвинение се и Звицер, Кашчелан, како и Беливук и Миљковиќ. Живковиќ и официјално е осомничен за ликвидацијата на Мило Радуловиќ, познат како Капетан, во која учествувал и со Беливук и Миљковиќ – потсетува изворот.

Тој додава дека Живковиќ и Перуновиќ се под обвинение и за убиството на Никола Станишиќ во 2020 година.