КРИМИНАЛНИ СЕСТРИ ОД СЛОВЕНИЈА: “Палат” со 30 килограми дрога! Одбраната шокирана, а ова кажаа пред обвинителот

Словенечките државјанки В.Х.(29) и Б.Х.(24), кои вчера беа уапсени откако полицијата во нивниот автомобил во Белград пронашла 48 пакувања со вкупно 30 килограми марихуана, на рочиштето изјавиле дека дрогата не е нивна! Како што дознава Курир.рс, сестрите по потекло од Косово денеска биле донесени во Вишото обвинителство во Белград каде дале кратка одбрана во која негирале дека шверцувале дрога.

– Сослушани се В.Х и Б.Х, изјавиле дека не знаеле дека во автомобилот има дрога. Рекоа и дека се во шок и дека подоцна ќе дадат подетална одбрана – потврди за Курир адвокатот на уапсените сестри, адвокатот Далибор Катанчевиќ. Како што дознаваме, обвинителството предложило на сестрите да им биде одреден притвор до 30 дена.

Google search engine

Како што напиша Курир.рс, тие се уапсени на автопатот во Белград, а постои сомнение дека дрогата од Косово ја превезувале во Западна Европа, односно во Словенија каде што живеат.

– Се проверува дали уапсените девојки знаеле што превезуваат во автомобилот, односно дали се само курири или се посериозни во овој „бизнис“ – вели извор од истрагата, потсетувајќи дека уапсените словенечки државјанки биле. сам во автомобилот „сеат“ во моментот на нивното апсење“.

Uhapšene sestre

Зад воланот била постарата сестра В.Х., додека на совозачкото седиште била помладата.

– Вооружени специјалци со фантомки ги извлекле двете девојчиња од автомобилот, им наредиле да се свртат кон автомобилот и да кренат раце. Тие не дале отпор, иако било јасно дека не очекувале апсењето да се случи. Колку биле опуштени за време на патувањето говори и тоа што Б.Х., од совозачкото седиште била извадена боса, во чорапи, бидејќи претходно се соблекла за да ужива во возењето со кренати нозе – вели нашиот бу- информиран извор.

Дрогата била пронајдена во бункер направен под тапацирот во багажникот.