Комисијата за заразни болести предлага укинивање на ковид-сертификатите при излез од државата

Портпаролот на Комисијата за заразни болести д-р Злате Мехмедовиќ денеска соопшти дека Комисијата предложила нови мерки до министерот за здравство и Владата.

Една од нив е да се укине обврската за поседување на ковид-сертификат (вакцини или прележан ковид) при излез од Македонија.

Google search engine

И дополнително, како нова предлог-мерка , да се укине ослободувањето од работни обврски за трудниците.

ПретходнаАрсовска: Знаеле дека постојат грешки и пропусти, но свесно продолжиле со градежните активности на Универзална
СледнаСемејството бара слобода за битолчанецот кој го застрела поранешниот зет бранејќи ја ќерката