КОЈА Е ЖЕНАТА КОЈА ЌЕ СТАНЕ ПРЕМИЕР НА ИТАЛИЈА? Се противи на абортусот, ги почитува семејните вредности, живее во див брак

Лидерот на екстремната десница и поранешна новинарка Џорџија Мелони е на прагот да стане премиер на Италија.

На изборите во неделата најмногу гласови доби десничарската коалиција, која претходно постигна договор врз основа на кој партијата со најголем дел од гласовите меѓу нив ќе има право на функцијата шеф на државата.

Google search engine

Десничарскиот сојуз составен од италијанските браќа Џорџо Мелони, движењето Форца Италија на Силвио Берлускони и Лигата на Матео Салвини освои, според прелиминарните резултати, меѓу 41 и 45 отсто од гласовите.

„Мора да запомниме дека не сме на крајната, туку на почетната точка. Од утре мора да ја докажеме нашата вредност“, им порача синоќа 45-годишната Мелони на своите поддржувачи.

„Ако сме повикани да управуваме со оваа земја, тоа ќе го направиме за сите Италијанци со цел да ги обединиме луѓето и да се фокусираме на она што не обединува, а не на она што не разделува“, рече таа и додаде: „Време е за одговорност“.

И покрај угледот на италијанските браќа како фашистичка организација, Берлускони и Салвини се предале на италијанската верзија на Марин Ле Пен, објави „Слободна Далмација“ од италијанските медиуми.

Предвремените избори беа распишани откако Марио Драги поднесе оставка.

Мелони е контроверзна, но и многу предвидлива личност на италијанската политичка сцена. Десничарскиот светоглед, наводно, е резултат на инаетот кон нејзиниот татко комунист кој, кога била мала, ја напуштил неа и нејзината мајка заради помлада жена.

Седиштето и канцеларијата на партијата се во зграда во која некогаш посетуваа следбеници на поранешниот фашистички лидер Бенито Мусолини.

Џорџо Алмирате, министерот на Мусолини и основач на неофашистичкото италијанско социјално движење, наводно е нејзин пример и таа и нејзините следбеници го гледаат како татко на „италијанскиот десничарски социјализам“, поради што му открија спомен плоча.

Đorđa Meloni

Мелони беше министерка за млади во владата на Берлускони, а на чело на Италијанските браќа се претставуваше како лидер на неоконзервативната револуција.

Таа е тврдоглава во своите антиимигрантски ставови: „Да ги потонеме бродовите со мигранти!“, јавно повика таа во екот на бегалската криза. Таа, секако, е и против абортусот, истополовите бракови и нивното родителство.

Доследна во почитувањето на семејните вредности, таа со години живее во див брак со ТВ-новинарот Андреа Џамбруно, со која има петгодишна ќерка.

Нејзиниот партнер, инаку, е познат по својот крајно либерален однос: тој се залага за легализација на сите видови дроги и правото на геј паровите да посвојуваат деца.

Политичката содржина на Мелони е очигледно поза и политички опортунизам, како и повеќето нејзини колеги денес, според „Слободна Далмација“.

Таа тврди дека има непрекината врска со историјата, а за диктаторот Бенито Мусолини рече дека тој бил „комплексна личност“.

Една од неговите внуки, Ракел Мусолини, е градски советник на нејзината партија во Рим, а правнукот на Мусолини Гајо Чезаре беше кандидат на Италијанските браќа за Европскиот парламент.

Đorđija Meloni, Italijanska braća, Italija

Иако „римскиот поздрав“ е доста популарен меѓу членството и симпатизерите на италијанските браќа, Мелони ги замоли сите да се воздржат од јавни екстремистички настапи за да не им наштети и да се врати во времето на изборите во Рим на кои таа победи помалку од 20 проценти од гласовите.

Мелони, со други зборови, е фигура од стереотипната десничарска популистичка сликовница, која од Трамп е сведена на истото: поза на самодоверба, евтино мафтање со ветувања и вербално лижење на сиромашните, разговори за ревидирање на односите во ЕУ и „оригиналниот“ слоган „Италија и Италијанците на прво место“.

Нејзиниот триумф на италијанските избори ќе биде загарантиран да го потресе европскиот брод и да му даде на рускиот лидер Владимир Путин уште еден сојузник во Европа.

Последниот триумф на Мелони е се уште далеку, а Италијанците одамна се познати по ненадејните промени во политичкото расположение.