Која е мистериозната болест од која боледува Ѓоковиќ? Kонечно е откриено како Новак доби зелено светло во Австралија

Новак Ѓоковиќ утрово замина за Мелбурн каде ќе ја брани титулата на Австралија опен.

Новинари од Австралија се занимаваат со причините за медицинското ослободување откако тој доби дозвола за игра.

Google search engine

Според Јаху Спортс од Австралија, Новак најверојатно добил медицинско ослободување бидејќи по вторпат во последните шест месеци боледувал од корона вирусот.

Како беше примен Ѓоковиќ во Австралија? Малку е веројатно дека тој или некој друг ќе ја открие природата на неговото изземање. Но, најверојатното објаснување мора да биде дека тој се заразил со корона вирусот по втор пат во одреден момент во последните шест месеци, откако претходно го заразил за време на Адриа турот летото 2020 година. Ова би ја негирало потребата за вакцинација, според правилата објавени во Ноември од една од двете независни медицински панели вклучени во одлуката.

Можеби Ѓоковиќ едноставно никому не кажал дека го добил корона вирусот по втор пат? Се чини малку веројатно дека тој го наведе „акутното здравје“, вториот главен пат до изземањето, со оглед на тоа што тој освои три од четирите големи турнири минатата година, пишува Јаху Спортс.

Novak Djokovic among Australian Open entries putting Melbourne Slam in vaccine stand-off | Tennis | Sport | Express.co.uk

Како и да е, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ доби дозвола за настап на првиот Грен слем турнир во Мелбурн.

Во рекордно време светот го обиколи веста дека најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе учествува на Австралија Опен.

Секако, реакциите се поделени, а на многумина не им е јасно како Ѓоковиќ успеал да добие лекарско ослободување.

Сега се појавија нови информации. Имено, Ѓоковиќ го доби споменатото медицинско ослободување дека му е дозволено да игра невакциниран благодарение на цилиакичната болест која за малку ќе му ја уништеше кариерата. Станува збор за болест при која телото е нетолерантно на глутен, кое го има во брашното и производите во кои се користи, а која Новак, за среќа, навреме ја открил, го променил начинот на исхрана и станал најдобар тенисер на денешницата, а веројатно и сите време, дознава Српски Телеграф.

Новак успеа да докаже дека неговиот проблем со целијакичната болест може да предизвика сериозни компликации доколку се вакцинира со која било вакцина против КОВИД-19. Тие тврдења ги поткрепи дури и со потврда на научник од Кембриџ, кој наведува дека вакцината може да му наштети.

Затоа медицинските работници во државата Викторија, каде што е Мелбурн и каде што влезот е забранет без целосна имунизација или изземање, немаат друг избор освен да му дозволат да настапи на првиот Грен слем во 2022 година и да се кандидира за десеттата титула и рекордниот 21. Гранд Слем.