Која е Марин Ле Пен? Чекори кон Елисејската палата и е најголем противник на Макрон

Десничарската француска партија Национален фронт, на Марин Ле Пен, води во првиот круг од регионалните избори во регионот на Прованса-Алпи-Азурниот брег околу Марсеј, според излезните анкети по изборите, на кои гласаа рекордно мал број Французи.

Многумина во Франција сметаат дека регионалното гласање е чекор кон Елисејската палата за Марин Ле Пен, која ги загуби изборите во 2017 година од актуелниот претседател Емануел Макрон.

Google search engine

Марион Ан Перин Ле Пен е родена во август 1968 година во Неј на Сена, департман во регионот на Париз, како најмала од трите сестри.

Нејзиното детство беше обоено од политичката кариера на нејзиниот татко, Жан-Мари Ле Пен, кој секогаш беше познат по своите прилично контроверзни ставови, а во 1976 година тој дури беше мета на бомбашки напад, кога зградата во која живееја беше оштетена.

Таа ноќ легнав да спијам, како и многу девојки на моја возраст. Сепак, кога се разбудив, веќе не бев девојка како многу други, напиша таа во својата автобиографија.

Инаку, нејзините родители водеа боемски начин на живот, ќе се забавуваа со часови или ќе поминеа неколку недели на крстарења, а ќерките ќе ги оставаа како бебиситерки. Кога Марин имала 15 години, нејзината мајка го напуштила домот.

Кога се врати дома од училиште, виде дека ги нема работите на мајка и. Отиде со друг човек, а Марин беше очајна, престана да јаде, напиша Оливие Бомонт во книгата за семејството Ле Пен.

Таа повторно ќе се види со неговата мајка само за 15 години, и за тоа време таа порасна под силно влијание на нејзиниот татко и неговите политички ставови. Токму поради специфичното детство, таа мораше да држи гард, а нејзините соученици не се дружеа многу со неа, тврди Бомонт.

Иако работела кратко како адвокат во Париз од 1992 до 1998 година по студирањето по право, таа е позната по своето членство во партијата основана од нејзиниот татко.

Во 1998 година, таа стана дел од административниот апарат на Националниот фронт, десничарска партија основана од Жан-Мари во 1972 година, што претставуваше спротивставување на француските мејнстрим конзервативни партии. Таа беше директор за правни работи на Националниот фронт до 2003 година, кога стана потпретседател на партијата. Следната година, таа успешно се кандидираше за место во Европскиот парламент, каде на крајот му се придружи на нејзиниот татко. Со текот на годините, нејзината популарност и влијание растеше во партијата, па таа ја водеше претседателската кампања на нејзиниот татко во 2007 година.

Сепак, кога излезе од сенката на нејзиниот татко, таа се позиционираше како значајна француска политичка фигура. Иако одржуваше одредени десничарски ставови, таа се огради од најекстремните ставови на партијата.

Таа го замени традиционалниот евроскептицизам со француски национализам. Благодарение на нејзиниот политички талент и добрите јавни настапи, таа го презеде раководството на партијата во 2011 година, а следната година учествуваше на претседателските избори, заедно со Никола Саркози и Франсоа Оланд. Таа заврши како трета во првиот круг, со повеќе од 18 проценти од гласовите. Иако тоа не беше доволно за вториот круг, тоа беше многу добар резултат за Националниот фронт, подобар отколку што постигна нејзиниот татко во 2002 година против Жак Ширак.

Нејзината популарност растеше, па Националниот фронт стана посилен како алтернатива на двете најсилни партии во Франција, особено во екот на економската криза кога ги зајакна своите критики кон ЕУ. Таа веруваше дека ЕУ е повеќе пречка отколку профит. Наскоро стана главен глас на евроскептицизмот во Европа.

Сепак, следуваше кавга со татко и Жан-Мари Ле Пен.

Кризата на Националниот фронт избувна во април 2015 година кога Жан-Мари Ле Пен ги повтори своите претходни изјави дека нацистичките гасни комори се само обичен „детал во историјата“ и го бранеше Филип Петен, воен водач кој соработуваше со нацистичка Германија за време на француската окупација . Тој беше исклучен од партијата што ја водеше скоро 40 години, иако судот подоцна го врати на позицијата почесен претседател.

Жан-Мари Ле Пен ја обвини својата ќерка за употреба на валкани тактики. Валкано е да се убие сопствениот татко, па затоа не го уби директно, туку тоа го стори преку својата десна рака, рече Ле Пен откако извршниот одбор го протера од Фронтот.

Таа командуваше со стрелачката екипа по телефон. Таа не сакаше да биде вмешана директно затоа што ќе изгледаше како никаквец, изјави Ле Пен тогаш за француското радио RTL.

Кон крајот на 2015 година, Исламската држава изврши ужасен терористички напад во Париз, во кој загинаа 130 лица, а над 350 беа ранети. Ле Пен за тоа ја обвини имиграциската политика на Оланд, а растечкото непријателство кон исламот му помогна на Националниот фронт на регионалните избори.

Следната година, Ле Пен ја пофали одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ и му честиташе на Доналд Трамп за победата на претседателските избори во САД. Во 2017 година загуби од Макрон на претседателските избори. Само две недели потоа започна истрага против неа поради злоупотреба на средства за време на нејзината служба во ЕП. Наводно, таа злоупотребила околу 5 милиони евра „европски пари“ за работењето на нејзината партија.

Ле Пен се смета за подемократска од нејзиниот татко, па затоа се залагаше за истополови бракови, право на абортус или укинување на смртната казна. Иако беше многу гласна во нејзините барања да ја напушти еврозоната, во претходните години се откажа од тоа размислување. Таа се спротивставува на пристапувањето на Турција и Украина во Европската унија, но и на членството на Франција во НАТО.

Таа е позната по своето гледиште дека „мултикултурализмот“ пропаднал и дека „исламизацијата на Франција е на дело”.

Ле Пен двапати беше два пати Од Тајм беше прогласувана за една од 100-те највлијателни луѓе во светот, во 2011 и 2015 година.

Во 1995 година се омажи за бизнисменот Френк Шафрој, кој работеше за Националниот фронт и имаа три деца. По разводот во 2000 година, таа се омажи за Ерик Лорио во 2002 година, поранешен национален секретар на партијата, но тие се разведоа четири години подоцна.

Поголемиот дел од времето го поминува во Сен Клод, а поседува и стан во Хенин Бомонт. Во 2010 година купила куќа со нејзиниот тогашен партнер Луис Алиот, кој има алжирско-еврејско потекло.