Кој е Виктор Медведчук и зошто вреди колку 200 украински војници?

Украинскиот опозициски политичар близок до Кремљ, Виктор Медведчук, кој беше уапсен во април, е разменет со Русија како дел од размена на затвореници, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зеленски рече дека 200 украински затвореници се вратиле дома во замена за Медведчук.

„Прво ни беше понудено да вратиме 50 наши луѓе во замена за еден од оние во притворниот центар на Службата за безбедност на Украина. Разговаравме. Инсистиравме. Бројката од 50 порасна на 200“, рече Зеленски.

Google search engine

Васил Малиук, вршител на должноста шеф на украинската служба за безбедност, рече дека Медведчук „не е само кум на детето на Путин, туку и документиран како предавник“. „Понатаму, додека работевме на случајот Медведчук, неутрализиравме повеќе агенциски мрежи, уапсивме повеќе предавници и добивме многу вредни информации кои ги користиме за контраразузнавачки операции и кои ќе не доближат до нашата победа“, додаде Малиук.

Со кој друг се тргуваше?

Во размената на затвореници беа вклучени пет украински команданти, како и 55 затвореници кои ќе бидат испратени во Русија, рече Зеленски. Не е јасно дали сите затвореници се Руси или проруски настроени, но Зеленски ги опиша како луѓе „кои се бореле против Украина и оние кои ја предале Украина“.

Меѓу оние кои вчера беа ослободени од заробеништво има 108 борци од Азов и други формации“, изјави Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Зеленски. Станува збор за борци од контроверзниот баталјон Азов, дел од Националната гарда на Украина, која Русија претходно ја нарече нео- Нацисти. Јермак се вели дека меѓу разменетите имало и 10 странци.

Кој е Медведчук?

Виктор Медведчук е роден во 1954 година во Сибир, каде што неговите родители биле протерани откако неговиот татко бил осуден за соработка со нацистите за време на окупацијата на Украина. Работеше како адвокат, а подоцна влезе во политиката.

Медведчук е лидер на Опозициската платформа за живот, најголемата опозициска партија во Украина. Во март, партијата беше една од неколкуте суспендирани од Зеленски поради нејзините врски со Русија. Тој се споменува како еден од фаворитите на Путин да го преземе Киев во случај Русија да успее да го освои градот. Медведчук вели дека рускиот претседател Владимир Путин е кум на неговата ќерка.

Украинските власти го ставија Медведчук во домашен притвор, но тој избега три дена откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

Извор и повеќе детали на Индекс.хр