Кој е Сем Бринтон, контроверзниот нов советник за енергетика на Бајден?

Американскиот претседател Џо Бајден го вработи Сем Бринтон за шеф на Одделот за енергетика и отстранување на гориво и отпад.

Оваа објава го донесе новоименуваниот шеф Сем Бринтон на насловните страници, додека луѓето масовно го бараат на интернет. Сите се желни да дознаат која е оваа нова личност и кое е неговото потекло.

Google search engine

Бринтон е гуру на глобалната стратегија за нуклеарен отпад и страстен застапник на ЛГБТК+. Сем доби големо внимание на социјалните мрежи.

Сем Бринтон е застапник на ЛГБТК+ заедницата која се бори за своите права и верувања преку различни кампањи и онлајн платформи. За разлика од другите луѓе, Сем никогаш не се двоумел да зборува за својот вистински идентитет. Бринтон отворено се обраќа како геј и не го крие тоа.

Тој го советуваше и Обама

Сем Бринтон на Твитер објави дека го прифаќа предлогот да биде специјалист во Министерството за енергетика во администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден.

„Денес имам одлична вест да споделам со вас. Ја прифатив понудата да бидам заменик секретар за користење гориво и отпад во Бирото за нуклеарна енергија на Министерството за енергетика“, пишува на профилот на Бринтон.

Сем Бринтон доби две магистерски дипломи на МИТ. Дипломирал инженерски системи и нуклеарни науки и инженерство. Бринтон е исто така основач на Core Solutions Consulting, компанија која обезбедува експертиза во областа на нуклеарната енергија.

Странските медиуми јавуваат дека Бринтон, пред да се приклучи на администрацијата на Џо Бајден, ја советувал Белата куќа на Барак Обама за прашањата на ЛГБТК+ и соработувал со Конгресот за нуклеарната политика.

Сем Бринтон е доста активен на социјалните мрежи. На Инстаграм, Бринтон се нарече себеси левичарски активист и застапник на сексуалните фетиши.

Критичарите велат дека неговиот имиџ е премногу контроверзен и екстравагантен за службеник во јавната администрација. Бринтон објавува фотографии во шарени фустани, високи потпетици, шминка, па дури и облека од латекс. Бранителите на новиот советник на претседателот на САД ја истакнуваат неговата компетентност во областа на нуклеарниот отпад.