КОГА И ЈА СКРШИ ВИЛИЦАТА, ТАА ПЕЕШЕ СО КРВ ВО УСТА: Додека ги полнеше концертните сали, НИКОЈ НЕ ЗНАЕШЕ ДЕКА МАЖОТ ЈА ЗЛУСТУВА

Тина Тарнер не беше единствената жена што ја претепа нејзиниот сопруг Ајк Тарнер (една од неговите љубовници му скрши гитара на главата кога се обиде да се заштити од ударот) – но тој најмногу ја тепаше. Еднаш пред сведоци се обидел да и го запали носот со цигара. Ѝ истури топло кафе на лицето. Пукаше со телефони, напрстоци, чинии – се што му беше на дофат. Еднаш и ги скршил ребрата, друг пат – непосредно пред да излезе на сцената – вилицата, по што таа пеела со крвава уста.

Имала 36 центи и мала количина багаж со тоалети. Таа ја обви отечената глава со шал.

Google search engine

– Да ти ебам, последен пат ме тепаше – помисли таа. Сопругот во тоа време бил на креветот и спиел како бебе.

Tina Tarner

Пејачката знаеше дека сите ќе ја бараат затоа што беше скоро време за концерт – но тоа веќе не беше важно. Таа побегнала од хотелот преку задниот излез, криејќи се меѓу кантите за ѓубре. Неколку длабоки вдишувања – и таа продолжи понатаму.

Таа трчаше низ прометниот автопат. Од другата страна беше друг хотел. Таа влезе, побара да разговара со директорот. Немаше што да плати, му вети дека тоа ќе го направи подоцна. Таа ги извади очилата пред него и рече: „Моето име е Тина Тарнер. Како што можете да видите, јас само се скарав со мојот сопруг“. Таа го доби најдобриот стан. Директорот поставил чувар на вратата.

Tina Tarner

Беше гладна. Не знаеше ни на кого да му се јави за да не дознае Ајк каде е (еднаш, пред години, кога се обиде да се оттргне од него, тој успеа да стигне до станицата и само да ја извлече од автобусот пред замина). Но, барем таа беше безбедна. Јули 1976 година, тоа не беше дефинитивен крај на кошмарот на Тина Тарнер – но беше почеток на крајот.

– Бев жива, но се чувствував како да сум мртва. Не постоев – изјави таа неколку години подоцна на новинарот „Пипл“ во интервју. Во средината на 1950-тите, 18-годишната Ен Меј Булок го завршува училиштето. Наскоро ќе работи во болница во Сент Луис (Мисури) како медицинска сестра, но многу повеќе ја привлекува сцената и пеењето. Посетува проби и концерти на популарниот ритам-ен-блуз бенд The ​​Kings of Rhythm во градот.

Tina Tarner

Слаба, незабележлива, таа не се истакнува меѓу ордите локални девојки кои лебдат околу групата – додека еден ден не го земе микрофонот и не почне да пее. Водачот на групата Ајк Тарнер беше импресиониран.

-Грда, но таа имаше нешто – рече по многу години.

Ајк, како и многу музичари околу него, носи револвер и има лоша репутација. Мајката на „малата Ен“ збеснала на веста дека девојчето настапува со Тарнер.

– Можев само две работи: да работам во болница или да пеам во бендот на Ајк. Веќе ништо не знаев и не познавав никого. И јас сакав да пеам – изјавила Тина Тарнер години подоцна.

Тој беше осум години постар од неа. Отпрвин, тој ја третираше како нешто помеѓу помлада сестра и пријател. Таа ги направи првите чекори на сцената – Ајк беше водич и чувар, тој плаќаше за гардероба и за забар. Забременила со саксофонист од неговата група – Ајк имал втора сопруга и многу љубовници. Таа го промени лицето на неговиот тим и му даде нов „кикс“, а Ајк реши да ја искористи како алатка за голема слава.

„Тина Тарнер“ – го смисли овој прекар. Името го поврза со дивата „кралица на џунглата“. Името – како и таа – требаше да биде негова сопственост. Исто така во случај таа да го напушти бендот, како и голем број претходни пејачки. Потоа може да ја именува другата како „Тина Тарнер“.

Таа имаше 20 години и почна да се чувствува како ѕвезда од една страна и роб од друга страна. Подоцна призна дека се заљубила, но веројатно тоа беше повеќе чувство на благодарност и пополнување на празнината по одбивањето од детството на кое се сеќаваше.

Tina Tarner

– Знаев само дека не можам да се сложувам со мајка ми, а на тато не му се допаѓам што се вртам околу него – изјавила пејачката во една прилика.

Првата врска настанала случајно, а не со согласност. Првото претепување на Ајк не било случајно, а причина за тоа била нејзината свесна забелешка – слушнал дека Тина не сака повеќе да биде со него и почнал да ја тепа.

– Потоа насилно ме одвлече во кревет – се присетува таа во својата биографија. Овие сцени се повторуваа низ годините.

Во раните 1960-ти, синглот „A Fool in Love“ се покажа како првиот хит. Тим Ајк и Тина Тарнер Ревија се зголемува – тој е лидер, таа е лице. Мажите од групата на Ајк работат како волови под неговата палка. Тие поминуваат месеци на турнеи низ цела Америка.

Понижувањето продолжува. Останува бремена, по пат се пораѓа – го нема. Однадвор изгледа како Тина да му е сопруга, иако жената од која Ајк се уште не е разведен, оди на турнеја со бендот. Но, десетици жени продолжуваат да лебдат околу Ајк. Некои љубовници му биле деловни партнери. Тина е бесна кога спие со нив под ист покрив.

Tina Tarner

Но, можеби најлошото беше – зависноста и насилството. Тина се согласи на брак пред да го посака.

– Тогаш секогаш морав да кажам да, инаку ќе ме тепаше – рече таа.

Ајк Тарнер се однесуваше како брутален господар и владетел. Тој им даваше подароци на жените, плаќаше кирија за нив – и очекуваше безусловна послушност.

-Трошеше пари за мене кога сакаше, но јас никогаш не можев да добијам пари – се присетува Тина. Таа не можеше да замине без негова дозвола. Тој дури одбил да и даде неколку долари џепарлак.

Како да се пронајдете себеси и да не бидете туѓа алатка

Таа најде нов менаџер. Таа одржа прекрасен концерт во Њујорк, по што познатиот Мик Џегер и понуди настапи со Ролинг Стоунс и заеднички дует. Нејзината кариера повторно тргна во нагорна линија.

Таа на новинарот на магазинот „Пипл“ раскажала за животот со Ајк во 1981 година. Шокот од ова признание беше огромен – затоа што дури и во раните 1980-ти, јавната перцепција за семејното насилство (физичко или економско) или силувањето во брак беше едноставно ниско. Уште подраматична беше деталната биографија на Мене Тина, напишана со помош на Курт Лодер од Ролинг Стоун.

Кога Тина Тарнер доби три Греми награди, таа од сцената рече: „Се надеваме дека ќе видиме повеќе од нив“, и тие се збогуваа. За неколку години од нејзиното големо бегство од нејзиниот сопруг, Тина Тарнер се врати на врвот. Откако се појави во третиот дел од „Mad Mac“ покрај Мел Гибсон, таа конечно имаше доволно пари да ги отплати долговите.

– Но, не се работеше само за десетици илјади концерти на стадиони, милиони плочи и награди. Бев силен, се пронајдов себеси – изјави Тарнер. Како жена и како уметник, таа конечно престана да биде туѓа алатка.