Ќе се вратат во нормала: Израел во април ќе ги укине сите мерки

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е оптимист дека во април ќе се укинат сите мерки против коронавирусот и дека земјата ќе се врати во нормала.

Наведувајќи дека повеќе од милион луѓе постари од 16 години во неговата земја не се вакцинирани против коронавирус, Нетанјаху кажа дека луѓето ширум светот чекаат вакцини, меѓутоа, во Израел, вакцините ги чекаат луѓето.

Google search engine

– Ние мора да го смениме тоа – рече Нетанјаху.

Израелскиот премиер ги потврди извештаите дека неговата земја испраќа вакцини во други земји, но додаде дека на тој начин не се доведува во прашање вакцинацијата на кој било израелски државјанин.

Тој објасни дека нивната цел е до крајот на март да ја завршат вакцинацијата на сите лица постари од 16 години и дека планираат до април земјата да ја вратат во нормала.

Локалните медиуми веќе јавија дека администрацијата во Тел Авив планира да испрати вакцини против Ковид-19 во повеќе од 15 земји, вклучувајќи ги Палестина, Италија, Чешка и Унгарија.

Според Министерството за здравство, првата доза од вакцината во Израел, земја со приближно 9,3 милиони жители, ја примиле 4.537.244 лица, а втората доза 3.146.509 лица.

Израелскиот Кнесет (парламент) вчера донесе закон, според кој евиденцијата на вакцинираните лица во земјата ќе биде достапна за секого.