Кино, теретана и луксузни автомобили. Ова е новата вила на директорот на АстраЗенека

Директорот на АстраЗенека добро заработува, а медиумите пишуваат дека неговата плата е околу 27,5 милиони долари. Затоа, тој не мораше да размислува како ќе плати за новиот имот.

Извршниот директор на АстраЗанека, Паскал Сориот купи нов имот. Станува збор за вила во горниот дел на Сиднеј, за која плати осум милиони долари, пишува австралискиот портал Домен.

Google search engine

Сориот во моментов е во Европа, но според портпаролот на неговата компанија, неговата сопруга оваа недела се вселила во нова куќа со четири соби. Овој имот има голем подрум, кино и теретана.

Директорот на АстраЗенека добро заработува, а медиумите пишуваат дека неговата плата е околу 27,5 милиони долари. Затоа, тој не мораше да размислува како ќе плати за новиот имот.

Во септември 2018 година тој стана предмет на пишување во медиумите поради неговата плата и бонуси.

Вистина е дека јас сум всушност најмалку платениот директор во целата индустрија. Некако е досадно. Но, на крајот на денот, така е, рече тој.

Тој ја купил вилата од Фил Арнолд, инвеститор во недвижнини и неговата сопруга. Парот ја поседува вилата од 2005 година, а за тоа платиле 3,95 милиони долари во тоа време, пренесува Домен.

Директорот на АстраЗенека има двојно државјанство – француско и австралиско, а живее во Австралија од 1990 година.

Медиумите пишуваа дека во март оваа година, тој го охрабри договорот за локално производство на вакцината АстраЗенека, бидејќи сакаше да помогне да се обезбеди стратешка независност на Австралија.

Тоа е моја земја и сакав да се осигурам дека луѓето тука се добро покриени и заштитени, рече тој за магазинот Ејџ.

Во август 2012 година, Сориот беше назначен за нов извршен директор на АстраЗенека, петта по големина фармацевтска компанија во светот. Во тоа време тој имал 53 години. Тој ја презеде функцијата на 1 октомври 2012 година.

Во јули 2017 година беше објавено дека Сориот ќе стане следниот извршен директор на компанијата со седиште во Израел, но тоа набргу беше демантирано.

Тој е оженет и има две деца. Тој исто така има тројца браќа и сите тие се во медицинската индустрија.

Според медиумите, Сориот е страствен купувач на недвижнини. Уште во 2013 година купи куќа во предградието на Синдеј, за која плати 3,5 милиони долари. Тој купи и куќа со три спални за 2,7 милиони долари.

Тој обожава животни и ја започна својата успешна кариера студирајќи ветерина. Извесно време работел како ветеринар и лекувал коњи. Подоцна, во образованието, тој се фокусираше на бизнисот, па студираше финансии, а не само анатомија, пренесува Јутарњи лист.

Работел разни работи во Токио, Америка и Австралија, каде на крајот престојувал. Тој ги направи своите први чекори во фармацевтската индустрија во Санофи, Франција, каде што беше одговорен за американскиот пазар.

Многумина го нарекуваат човекот што ја спаси АстраЗенека – компанијата некогаш сакаше да го купи Фајзер, но Сориот остро се спротивстави.