Kинеските гиганти изгубија 60 милијарди долари oд вредноста

Кинеските технолошки гиганти чии акции се понудени на две берзи – „Alibaba“, „Baidu“, „JD.com“ и „Netease“ – изгубија милијарди долари од пазарната капитализација за само неколку дена, пренесува „CNBC“.

Ова се должи на заканата од потенцијални поделби од американските берзи.

Google search engine

Од затворањето во петокот во Хонг Конг, пазарната капитализација на четирите компании падна за 468,64 милијарди хонгконгшки долари (60,31 милијарди долари) за три дена, според пресметките на „CNBC“, направени од податоците на „Refinitiv Eikon“.

Еве го и списокот што покажува колку точно изгуби секоја од компаниите понудени во САД кога станува збор за пазарната капитализација. Помеѓу затворањето на денот за тргување во Хонг Конг во вторник и петок:

„Alibaba“ изгуби 303,1 милијарди хонгконгшки долари (39 милијарди долари);

„Baidu“ изгуби 107,54 милијарди хонгконгшки долари од Хонг Конг;

„JD.com“ изгуби Хонг Конг 30,667 милијарди хонгконгшки долари;

„Netease“ изгуби Хонг Конг 27,334 милијарди хонгконгшки долари.

Позначаен меѓу нив е „Baidu“, најголемиот кинески пребарувач, кој во вторникот направи секундарна листа во Хонг Конг. Сепак, на крајот на првиот трговски ден, неговите акции останаа непроменети.

Во средата, Комисијата за хартии од вредност на Соединетите држави (SEC) усвои закон со кој се заканува да ги отстрани компаниите од локалните берзи доколку не се во согласност со американските сметководствени стандарди. Законот беше усвоен од администрацијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Компаниите назначени од „SEC“ ќе треба да бидат ревидирани од регулаторот на САД и ќе треба да докажат дека не се во државна сопственост или под контрола на државна агенција во странска земја.

Покрај овие регулаторни несигурности, кинеските технолошки компании се соочуваат со потенцијални предизвици дома, бидејќи Пекинг почнува да го засилува растот на брзорастечкиот сектор и да воведува закони за монопол за играчи на финтех и трговија преку Интернет.

„Reuters“ неделава објави дека основачот на кинескиот технолошки конгломерат „Tencent“ се состанал со претставници на антимонополските власти во Пекинг за да разговараат за усогласеноста со барањата на неговата група.

Минатата година кинеските власти влијаеја на „Ant Group“, која се подготвуваше за најголемата јавна понуда во светот. Само неколку дена пред дебито на пазарот, ИПО-то беше откажано по барање на Пекинг. Милијардерот и основач на „Alibaba“, Џек Ма ја контролира „Ant Group“.

Надвор од овие проблеми, целиот технолошки сектор е под глобален притисок, бидејќи приносот на обврзниците се зголеми.

На крај, но не и најмалку важно, како што расте оптимизмот за потенцијалното глобално економско закрепнување од пандемијата, инвеститорите може да преминат надвор од технологијата – во други сектори кои ќе растат благодарение на отворањето на економиите.