Кинеската армија го опколи Тајван и почна маневри со боева муниција

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси повеќе не е во Тајван, но во четвртокот Кина го исполни своето ветување дека островот ќе плати цена за тоа што го пречека највисокиот американски функционер во последните 25 години.

Командата на источниот фронт на кинеската војска соопшти дека во четвртокот извршила вежба со боева муниција во Тајванскиот теснец, објави државната телевизија ЦЦТВ.

Google search engine

Претходно истиот ден, кинеските државни медиуми објавија дека маневрите за симулација на воздушна и морска „блокада“ околу Тајван кои започнаа во средата, но понудија малку цврсти докази за да го поткрепат тврдењето.

Воениот став беше намерна демонстрација на сила откако Пелоси го напушти островот во средата вечерта, на пат кон Јужна Кореја.

Неколку часа по нејзиното заминување, тајванското Министерство за одбрана соопшти дека Кина испратила повеќе од 20 борбени авиони преку средната линија во Тајванскиот теснец, на средина помеѓу копното и Тајван, за која Пекинг вели дека не ја признава, но обично ја почитува.

Во четвртокот, тајванското Министерство за одбрана рече дека нејзината војска останува во „нормална“, но претпазлива положба и ги нарече маневрите со боева муниција оган „ирационален чин“ кој се обидел да „го промени статус-квото“.

„Внимателно ги следиме непријателските активности околу морето на Тајван и оддалечените острови и ќе дејствуваме соодветно“, се вели во соопштението на Министерството.

Вежби кои вршат притисок

Пред 24-часовната посета на Пелоси на Тајван, Кина предупреди дека нејзиното присуство не е добредојдено. Владејачката Кинеска комунистичка партија тврди дека самоуправниот остров е нејзина територија, иако никогаш не го контролирала.

Кина издаде мапа на која се прикажани шест зони околу Тајван кои ќе бидат место на вежби во наредните денови. Но, во четвртокот, тајванското поморско и пристанишно биро соопшти дека Кина додала седма област за воени вежби за бродови и авиони „во водите околу источен Тајван“.

Кинеските државни медиуми во четвртокот наведоа широк спектар на цели на маневрите, вклучително и напади врз цели на копно и море.

„Маневрите (се) фокусирани на клучните тренинг сесии, вклучително и заедничка блокада, напад на морски цели, удар на копнени цели и операција за контрола на воздушниот простор, а заедничките борбени способности на војниците беа тестирани во воените операции“, се вели во соопштението на Новинската агенција Ксинхуа.

Во меѓувреме, таблоидот „Глобал тајмс“ рече дека вежбите вклучуваат некое од најновото и најсофистицирано кинеско оружје, вклучително и стелт-ловци „Ј-20“ и хиперсонични ракети „ДФ-17“, како и дека некои проектили може да бидат истрелани над островот – потег што би бил исклучително провокативен.

Зоните на кинеските маневри

„Вежбите се без преседан бидејќи се очекува конвенционалните ракети на Народно-ослободителната армија (ПЛА) да го прелетаат островот Тајван за прв пат“, пишува „Глобал тајмс“, цитирајќи експерти.

„Силите на ПЛА ќе влезат во области на 12 наутички милји од островот и таканаречената средна линија ќе престане да постои“.

Пресметките од Тајван за кинеското воено движење вклучуваат борбени авиони кои ја преминале средната линија и извештај од тајванската владина Централна новинска агенција, цитирајќи владини извори, дека два од најмоќните кинески воени бродови – разурнувачите од „Тип 55“ – биле забележани во вторникот во близина на централниот и југоисточниот брег на островот, а најблиску на 60 километри од копното.

Но, имаше мала потврда или цврсти докази обезбедени од Кина за да се поддржат таквите тврдења објавени во „Глобал тајмс“.

Кинеската државна телевизија понуди видео од полетување на борбени авиони, бродови на море и проектили во движење, но датумите кога е снимено тоа видео не може да се потврдат.

Некои аналитичари беа скептични дека Пекинг може да го направи она што тие го закануваат, како што е блокадата на Тајван.

„Официјалната објава (за блокадата) се однесува на само неколку дена, што би го отежнало квалификувањето на блокада по практични услови“, рече Алесио Паталано, професор по војна и стратегија на Кралскиот колеџ во Лондон.

„Блокадите се тешки за извршување и долги за спроведување. Оваа вежба не е тоа“, рече тој.

Паталано рече дека најголемото влијание на вежбите ќе биде психолошко.

„Во текот на временскиот период, бродовите и авионите најверојатно ќе се пренасочуваат за да ја избегнат областа, но ова е една примарна цел на избраните локации: да се создаде нарушување, непријатност и страв од полошо што доаѓа“, рече тој.

Кинеските одмазднички вежби веќе предизвикаа нарушување на распоредот на летови и бродови во Тајван, иако островот се обидува да го намали нивното влијание.

Тајванскиот министер за транспорт рече дека се постигнати договори со Јапонија и Филипините за пренасочување на 18 меѓународни летови кои поаѓаат од островот — што влијае на вкупно околу 300 летови — за да се избегнат вежбите со боева муниција на ПЛА.

Овие вежби предизвикаа вознемиреност и во Јапонија.

Главниот секретар на јапонскиот кабинет, Хироказу Мацуно, рече дека вежбите претставуваат закана за безбедноста на неговата земја.

Една од шесте области за вежбите што ги постави Кина беше во близина на јапонскиот остров Јонагуни, дел од префектурата Окинава и на само 110 километри од брегот на Тајван.

Истата кинеска зона за вежбање е исто така блиску до островите Сенкаку кои се контролирани од Јапонија, карпест ненаселен синџир познат како Диаојус во Кина, и за кој Пекинг тврди дека има суверенитет. (Си-Ен-Ен)