Кина успеа да се позиционира на Блискиот Исток: Сателитските снимки ги загрижија Американците, се прави супер оружје во заливот богат со нафта (фото)

Американските разузнавачки агенции проценуваат дека Саудиска Арабија сега активно произведува сопствени балистички ракети со помош на Кина, дознава Си-Ен-Ен, а тоа може да има значителни ефекти на Блискиот исток и да ги искомплицира напорите на администрацијата на Бајден да ги ограничи нуклеарните амбиции на Иран.

Познато е дека Саудиска Арабија во минатото купувала балистички ракети од Кина, но никогаш не успеала да направи свои. Сателитските снимки добиени од Си-Ен-Ен, сега сугерираат дека Кралството моментално произведува такво оружје на најмалку една локација.

Google search engine

Американските власти и голем број агенции, вклучително и Советот за национална безбедност на Белата куќа, се информирани во последните месеци за доверливи разузнавачки информации кои откриваат повеќекратни големи трансфери на чувствителна ракетна технологија меѓу Кина и Саудиска Арабија, велат избори на Си-Ен-Ен.

Запрашан дали имало неодамнешни трансфери на чувствителна ракетна технологија меѓу Кина и Саудиска Арабија, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи изјави за Си-Ен-Ен дека двете земји се „сеопфатни стратешки партнери“ и дека одржуваат пријателска соработка во сите области, вклучително и воената трговија.

„Таквата соработка не прекршува ниту едно меѓународно право и не вклучува ширење на оружје за масовно уништување“, се вели во соопштението. Саудиската влада и амбасадата во Вашингтон не коментираа. CNN првпат објави во 2019 година дека американските разузнавачки агенции биле свесни дека Саудиска Арабија соработува со Кина за да ја подобри својата програма за балистички проектили.

Новите сателитски снимки до кои дојде Си-Ен-Ен покажуваат дека Саудијците веќе произведуваат балистички ракети на локација која претходно била изградена со кинеска помош, велат експертите кои ги анализирале фотографиите, како и извори кои потврдиле дека тие го одразуваат напредокот во согласност со најновите проценки на американското разузнавање.

Сателитски фотографии направени од Planet, која е комерцијална компанија за снимање, во периодот помеѓу 26 октомври и 9 ноември покажуваат дека операцијата со изгореници се случила во објект во близина на Давадми, Саудиска Арабија, а според истражувачите од Институтот за меѓународни студии Мидлбери, кои коментираа за Си-Ен-Ен, тоа е „првиот недвосмислен доказ дека фабриката работи за производство на проектили“.