Келнерот кој го исфрли украинското семејство од кафулето во Црна Гора ги откри ДЕТАЛИ ЗА ИНЦИДЕНТОТ: ДРАМАТА ПОЧНА ПОРАДИ ПЕСНА

Жал ми е за инцидентот со Украинците. Направив се за да не се случи тоа. Проблемот не се ничии знамиња, туку провокации и грубости, а сега испаднав полош од нив, како што се гледа на селективно објавеното видео.

Вака зборува Славољуб Ќераниќ, кој е вработен во кафуле во Петровац во Црна Гора, од кое пред неколку дена беше избркано едно украинско семејство. Видеото од инцидентот во кој исфрла група Украинци обвиени со знамињата на нивната земја од барот со зборовите „Out bre“ стана вирална, а овој ресторан на плажа претрпе последици на прегледите бидејќи паднал од сите петки. во еден ден.

Google search engine

Видеото од Црна Гора се прошири на социјалните мрежи, но и на руските и украинските ТВ канали.

– Украинци, Руси, Американци, Англичани, Французи, Арапи, Кинези… Сите се добредојдени овде ако се однесуваат учтиво и не им пречат на другите гости додека се одмараат. Начинот на кој се однесував со гостите од Украина, секако би се однесувал кон секоја група што би ги вознемирила луѓето околу нив. Имам многу пријатели од Украина, а повеќето од нив доаѓаат во ова кафуле со години. По објавувањето на видеото ми се јавија да објаснам што се случило и јас им кажав се. На видеото се гледа само дел од приказната – изјави на почетокот на разговорот Ќераниќ, кој во овој локал работи 13 години и нагласи дека првпат во животот бил учесник во ваков инцидент.

Crna Gora, Konobar

Тој тврди дека проблемите со гостите од Украина почнале два дена пред објавеното видео.

-Тука доаѓаа два дена и поминуваа на лежалки, се капеа, јадеа, пиеја, уживаа, сепак двата дена правеа врева, ги прскаа децата кои беа таму со родителите, привлекуваа внимание на разни начини, се однесуваа недолично. Ги замоливме да молчат и да ги остават другите гости да одморат бидејќи луѓето ни се пожалија. Им кажав дека тука има простор за сите, но да не се крева врева бидејќи има правила на однесување и дека се на приватна плажа. Не им се допадна тоа. Тие протестираа велејќи дека плажите не се ничија работа и можат да прават што сакаат. Им објаснив дека има јавна, градска плажа, а оваа кај нашето кафуле е приватна. Не им пречеше да одат во полиција да проверат. Таму ги известија дека ја кажувам вистината – ја продолжува приказната Ќераниќ.

Два дена атмосферата беше на работ на инцидент

– Третиот ден дојдоа наутро, се сместија на лежалки и рекоа дека сакаат да бидат наши гости. Мислев дека тоа е крајот на објаснувањата и дека се ќе биде во ред. Но, ни доаѓаат гости и од Србија, регионот, разни делови на Европа, па дури и од Русија, а тој ден имавме и неколку семејства од Украина на кои исто така им пречеше однесувањето на нивните сонародници. Во одреден момент на радио се слушна песната „Распучин“. Потоа извадиле украински знамиња од торбата и ги вееле. Во тој момент ми пријде човек од Русија и рече дека ако не ги стават знамињата, ќе го извади своето руско знаме од торбата. Еден колега им пришол на Украинците и им објаснил дека кафулето на плажата не е место за митинзи. Не го слушаа. Потоа дојдов и реков дека сме отворени за сите, не ни е важно кој од каде дошол, кој од која раса, нација, вера, секој е добредојден, се додека е мирно. Не вреди. Тогаш им пријде нашиот работодавец и побара од нив да ги стават знамињата за да не провоцираат бидејќи луѓето се жалат. Се понуди да ги врати сите пари што ги потрошиле тој ден, но потоа почнаа да ни се закануваат дека ќе ни го намалат рејтингот на интернет – вели Слава.

Тој наведува дека течно зборува руски и англиски, па лесно комуницирал со гостите, до еден момент.

– Се обидов да ја смирам ситуацијата, ме замолија уште еднаш да се капам, реков секако, но по еден час ни пријдоа сите, целата група, обвиени со украински знамиња. Еден од нив ми влезе во лице и почна да вика. Тоа што го кажа не беше учтиво, а јас течно зборувам руски и разбрав се што рече. Тој го премина прагот на мојата толеранција по три дена истегнување. И тогаш ги исфрлив. Видеото се појави на мрежите, ни падна рејтингот на интернет, а преку ноќ станав омразен лик со прекар „Излези, брате“ – со мрачно лице раскажува Ќераниќ.

Тој тврди дека видеото не покажува се.

– Не беше објавен делот каде што типот ми се влева во лице и вика, но не беше објавен ниту моментот кога жена од таа група удри друга жена, која ни беше гостин, а причината не ја знам. Се играше само делот кога го оттурнав од мене и им реков да ја напуштат кафеаната. Тие повикаа полиција, но и ние ги повикавме – вели Славољуб.

Пристигнаа припадници на полицијата, земаа изјави, но немаше поплака од ниту една страна, па случајот не продолжи.

– Истата вечер групата се врати во кафулето. Тие беа облечени во боите на украинското знаме. Никој не ги допре. Веројатно не го очекуваа тоа, па отидоа на други места. Не знам што се случи со нив подоцна. Не ги видов повеќе. Знам само дека не сум им кажал ниту еден лош збор, ниту пак некој овде ги испровоцирал. Почнаа кампања да ни дадат лоши критики, но потоа реагираа нашите гости, меѓу кои и Украинците. По тие моќни единици, повторно почнавме да добиваме петки, бидејќи овде никој никогаш немаше проблеми, до тој ден, за жал – вели угостителот.