Каракачанов му честита на Заев за неговиот став кажан на интервју за бугарски медиум

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Македонија Зоран Заев за неговиот став изразен во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во нашата земја.

Google search engine

-Каракачанов го поздрави делот во кој Заев го потврди постоењето на македонскиот идентитет и јазик, но исто така ја призна и заедничката историја со Бугарија.

Се охрабри ( н.з. Зоран Заев ), поради што некои од неговите противници го критикуваат. Ова е мал чекор во вистинската насока. Ако одиме напред со толку брзи чекори, мислам дека следната година можеме да зборуваме за започнување на преговарачкиот процес, вели Каракачанов.

Сепак, Каракачанов рече дека претпочита да не верува во декларации и интервјуа, туку да види што се прави.

-До пред два месеци работите што ги зборуваше за заедничката наша приказна, за некои вообичаени ликови, беа незамисливи да се слушнат. Чекор напред. Приказната е заедничка, но треба да разјасниме што е што. Сепак тоа е бугарската историја “, рече Каракачанов, а пренесува бугарската БТВ.