Камерата од возилото сними сè: Погледнете го видеото од лудиот напад врз Тесла (ВИДЕО)

Автомобилите на Tesla се опремени со сензори и камери благодарение на што е можно да се вози со активиран автопилот и софтвер Full Self-Driving. Но, освен тоа, тие се користат и при возење за снимање на сообраќајот, како и за Sentry Mode, опција која следи и снима настани околу автомобилот кога е паркиран. Камерите на Тесла досега забележале голем број интересни занимливости, како и сообраќајни прекршоци на патиштата, а благодарение на нив, едно лице било уапсено, кое без причина го нападнал возилото Модел Y и го скршил стаклото на возилото.

Интересно е што возачот не сфатил што се случило во тој момент, туку само забележал дека му се скршило задното стакло за време на возењето. Потоа отишол да ги погледне снимките од камерата на неговото возило и останал шокиран од она што го видел. Како што можете да видите на видеото преземено од неговиот Тесла, додека поминувал покрај Нисан Роуг, возачот на тој автомобил пукал, како што е наведено во полицискиот извештај, со „некаков проектил“ со што му го скршил прозорецот.

Google search engine

Потоа забрзал, но веројатно не сметал на фактот дека Тесла има камери кои го снимиле неговиот напад, како и регистрацијата на автомобилот со кој управувал. Тие информации беа доволни за полицијата на Сакраменто да го пронајде возилото, како и 42-годишникот кој во тоа време спиел во него. Со себе имал и два вида оружје за исфрлање на проектили и десетина парчиња камења со големина на топче за голф, со какви го скршил прозорецот на Тесла.

Мажот е уапсен за напад врз Тесла, но полицијата се сомнева дека тој е поврзан со уште неколку луди инциденти во кои на сличен начин биле нападнати автомобили додека возеле.