КАКО ГИ ПОМИНАЛЕ ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ: Слушајќи музика ВО ЦЕЛОСНА ТЕМНИЦА и гледајќи суштества од длабочината од подморницата

Пет членови на екипажот на подморницата „Титан“, која експлодираше во Атлантикот додека се спушташе кон урнатините на Титаник, ги поминаа последните моменти слушајќи музика во целосна темнина и гледајќи биолуминисцентни суштества во длабочината, откри сопругата на една жртва.

Тие го започнаа своето спуштање до потонатиот брод Титаник во 8 часот наутро на 18 јуни. Еден час и 45 минути по нуркањето, во 9:45 часот, контактот е изгубен.

Google search engine

Сега е познато дека американската морнарица во тој момент го регистрирала звукот на експлозијата. Пет дена подоцна, остатоците од подморницата беа пронајдени на морското дно, на 1.600 метри од Титаник.

Оние кои се на бродот – извршниот директор на компанијата зад експедицијата, Стоктон Раш (61), францускиот експерт за Титаник П.Х. Нарјеле (77) 58-годишниот британски милијардер авантурист Хамиш Хардинг, еден од најбогатите Пакистанци и неговиот син Шахзада Давуд (48) и Сулеман Давуд (19) – веројатно веднаш починал, без да има поим што се случува.

Во неделата, Кристин Давуд, сопругата на Шахзада и мајка на Сулеман, зборуваше за Њујорк Тајмс за деталите што доведоа до трагедијата.

Таа изјавила дека нејзиниот сопруг и син за малку ќе пропуштиле да се качат на бродот.

Семејството Давудс, кои се од Сари, полетаа за Торонто на 14 јуни. Нивниот лет до Сент Џонс за да се приклучат на експедицијата беше откажан, па тие имаа дополнителен ден да го истражат градот. Нивниот лет бил одложен следниот ден и се плашеле дека воопшто нема да успеат.

– Бевме доста загрижени што ќе се случи ако го откажат и тој лет? Сега би сакала да беше така – рече г-ѓа Давуд.

Како што таа понатаму изјавила, нејзиниот сопруг рекол дека на 15 јуни среде ноќта со брод пристигнале на пристаништето во Сент Џонс, Њуфаундленд и отпловиле до местото за нуркање.

Таа посочи дека имало брифинзи во 7 и 19 часот, со научни разговори и дискусии за потонатиот брод и експедицијата.

На оние кои се подготвувале да се спуштат, им било кажано да носат дебели чорапи и капа бидејќи може да се залади на длабочина и да следат „нискокалорична диета“ еден ден пред нуркањето и да нема кафе наутро.

Според неа, на бродот немало вистински тоалет, туку само импровизирана верзија зад завесата.

Poginuli putinici 'Titana'

На патниците им беше кажано да ја вчитаат омилената музика на своите телефони за да ја репродуцираат преку Bluetooth звучниците. Исто така, според нејзините изјави, тие биле предупредени дека спуштањето ќе биде во мрак бидејќи фаровите биле исклучени за да се заштеди енергија од батеријата за кога ќе се спуштат на морското дно.

Сепак, им било кажано дека најверојатно ќе видат биолуминисцентни суштества.

Кристин Давуд рече дека нејзиниот сопруг бил толку возбуден што бил „како дете“ пред патувањето.

Таа рече дека семејството станало фасцинирано со Титаник по посетата на изложбата во Сингапур во 2012 година, на 100-годишнината од потонувањето на бродот.

Семејството го посети Гренланд во 2019 година и беше заинтригирана од глечерите облечени во санта мраз.

Таа нашла оглас за Oceangate и првично имала намера да патува со својот сопруг.

Меѓутоа, нивното патување беше одложено поради пандемијата, а кога успеаја, Сулеман беше доволно возрасен за да замине на нејзино место.

Тинејџерот со себе зел Рубикова коцка, надевајќи се дека ќе го собори светскиот рекорд за комплетирање под вода.

Таа рече дека семејството станало фасцинирано со Титаник по посетата на изложбата во Сингапур во 2012 година, на 100-годишнината од потонувањето на бродот.

Delovi olupine 'Titana'

Семејството го посети Гренланд во 2019 година и беше заинтригирана од глечерите облечени во санта мраз.

Таа нашла оглас за Oceangate и првично имала намера да патува со својот сопруг.

Меѓутоа, нивното патување беше одложено поради пандемијата, а кога успеаја, Сулеман беше доволно возрасен за да замине на нејзино место.

Тинејџерот со себе зел Рубикова коцка, надевајќи се дека ќе го собори светскиот рекорд за комплетирање под вода.

Таа рече дека Раш и неговата сопруга Венди отпатувале во Лондон – каде што живееле – за да ги информираат за патувањето, но техничките работи останале нејасни.

– Таа инженерска страна, едноставно немавме поим, седите во авион и не знаете како работи моторот – изјави таа за „Њујорк тајмс“.

Но, рече таа, тие биле заљубени во идејата за авантура.

Кристин Давуд рече дека нејзиниот сопруг ги апсорбирал приказните за Наргеле, еден од најистакнатите светски експерти за Титаник, кој бил меѓу загинатите.

Таа рече дека Французинот одржал презентација за неговите 37 претходни нуркања на Титаник и ѝ раскажал на групата приказна за тоа како некогаш бил „заглавен таму три дена, а подморницата била без комуникација“.

Таа рече дека сопругот се свртел и рекол: „О Боже мој, ова е многу кул“.

Утрото на 18 јуни, патниците мораа да бидат на палубата во 5 часот наутро.

– Тоа беше како добро подмачкана операција – можеше да се види дека тоа го правеле многу пати претходно – рече таа. Сулеман и Шахзада ги имаа своите авионски костуми Oceangate, како и водоотпорни панталони, портокалова водоотпорна јакна, чизми со челични прсти, елеци за спасување и шлемови.

Застанаа да се измерат, ако треба, и да се фотографираат.

Сулеман се спушти по скалите за да влезе во моторизираниот сплав што ги носеше патниците до пловечката платформа каде што беше врзан Титан.

Сите петмина се качија во подморницата, а нуркачите го затворија отворот. Некој со крцкалка ги затегнал сите завртки.

Екипажот маневрираше со Титан под вода и го ослободи од платформата.

– Беше добро утро – рече таа.

Подоцна истото утро, Кристин Давуд слушнала дека некој вели дека комуникацијата со Титанот била изгубена.

Таа отиде до мостот, каде што екипажот го надгледуваше спуштањето, и и беше кажано да не се грижи бидејќи комуникациите може да бидат несигурни.

Нејзе ѝ било кажано дека доколку има проблем, мисијата ќе прекине, а подморницата ќе ги спушти тегови на бродот и ќе се издигне на површината.

Тогаш некој ѝ рекол дека не знаат каде е Титан.

– Гледав и во океанот, за секој случај да ги видам како излегуваат – рече таа.

Таа била на матичниот брод кога пет дена подоцна се дознало дека се пронајдени остатоците од подморницата.