Јоца Амстердам на слобода. Кралот на српското подземје го напушти затворот за прв пат по 12 години

Поранешниот крал на српското подземје мина слободен викенд надвор од ѕидовите на затворот Забела во Пожаревац, а после тоа беше вратен зад решетки.

Сретен Јоциќ (59), попознат како Јоца Амстердам, кој издржува казна од тринаесет и пол години во затворот Забела во Пожаревац, беше ослободен минатиот викенд, но само за кратко.

Google search engine

Јоциќ го искористил своето право на слободен викенд и по 12 години, за прв пат, поминал неколку дена надвор од затворот.

Тој беше пречекан пред Забела од членовите на семејството, сопругата Вера и синовите. Тие не останаа во Белград, туку заминаа надвор од градот, пишува српски Курир, кој објавува фотографија на која се гледа Јоца Амстердам, која важеше за крал на српското подземје. Судејќи според фотографијата, неговиот престој во затвор не го смени многу физичкиот изглед на Јоциќ.

Да потсетиме, Јоциќ беше уапсен на 27 април 2009 година под сомнение за учество во убиството на хрватскиот новинар Иво Пуканиќ. Сепак, на крајот на судењето, тој беше ослободен и наместо да биде ослободен од притвор, кој беше укинат на 28 декември 2012 година, тој беше префрлен од Централниот затвор во Забела на издржување затворска казна од 15 години за поттикнување убиство на Горан Марјановиќ, наречен Гокси Бомбаш, во 1995 година.