ЈА УБИЛ ДЕВОЈКАТА КОЈА ЈА САКАЛ ПРЕД ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО: Им ја бранеа врската поради верата, а ова е неговата верзија на приказната

Во Вишиот суд во Подгорица, Илир Ѓокај го призна убиството на деветнаесетгодишната Шеила Бакија пред нејзината семејна куќа во Тузи, каде што го рани и нејзиниот татко Шабан Бакија.

По признанието, за време на двоиполчасовното излагање на одбраната објасни што и претходело на трагедијата по која, како што наведе, „станал црна дупка на човекот“.

Google search engine

Сепак, судењето беше прекинато во моментот кога Ѓокај сакаше да каже како извадил пиштол и ги испукал смртоносните истрели во Шила бидејќи не можел да зборува поради липање.

„Ваша чест, за доброто на двете семејства, пријатели и роднини, должен сум да ја раскажам мојата и приказната на Шејла, иако сега сум овде пред вас само празна, црна дупка на човекот. Свесен сум дека јас нанесов мизерија и на моето и на семејството на Шејла и дека можам да го оддолжам времето, ќе си го одземев животот, само мојата Шејла да останеше жива – рече Ѓокај.

Ученик од последната година на Академијата за ликовни уметности во Цетиње пред судот изјави дека за прв пат ја видел Шила, неговата најголема љубов, во гимназијата „25. Мај“ во Тузи.

“Тоа беше љубов на прв поглед. Таа почна прво одделение во средно училиште. И рекоа дека сум сликар, но од друга вера”, рекол Ѓокај.

Тој наведува дека неговата вера не и била проблем на Шајла, туку на нејзиното семејство кое од почетокот било против нивната врска поради таа причина.

Šejla Bakija

„Таа во својот дневник пишува: „Моите деца ќе слават неколку пати годишно, а јас ќе бидам среќна. Не ми е гајле за неговиот крст, бидејќи бидејќи го сакам тој е мојата вера“. Почнавме да се забавуваме. Двапати бегавме од дома кај мене.Првиот пат ја вратив на барање на мајка и.Вториот пат дојде на вратата од мојата куќа со мала торба во која имаше стока.Ми рече дека побегнала од дома и сака да живее со мене. Бев најсреќниот човек на светот“, вели Ѓокај, а пренесува „Побједа“.

Од почит кон Шила и нејзината љубов со обвинетиот, семејството Ѓокај престанало да јаде свинско месо.

По седум месеци живеење во семејната куќа Ѓокаја во Милеш, Шејла и Илир се преселиле во Будва со дозвола на мајката на починатото девојче. Причината беше игнорирањето на роднините на Шејла од страната на нејзината мајка кои живееја во населбата Ѓокаја.

“Нејзината мајка ни помогна на почетокот додека не сфати дека се работи за сериозна врска и дека не можат да не разделат. Се преселивме во Будва, а за нашата љубов можат да сведочат нашите соседи од Будва, професорите од Академијата и заедничките пријатели. Ние цртавме заедно, сликавме и сите наши чувства ги префрливме на платно. Никогаш не и кажав груб збор, никогаш не ѝ се лутев. Се смеев на некоја нејзина лудост, бидејќи знаеше да каже: „Целата светот ќе знае за мене’. Сега гледам дека сепак била во право“, изјави обвинетиот Ѓокај.

Според обвинетиот, љубовната идила ја упропастила семејството на Шила, кое упатувало навредливи и груби пораки до него и неговото семејство.

„Кога Шила одеше да ги види сестрите, се враќаше многу лошо расположена, плачеше и ми кажуваше дека ја молат да се врати и дека не смее случајно да забремени. Се плашев дека тоа може да се случи. и се случи – мојата Шила ми рече дека мора да се врати дома и ми раскина.Се обидов да живеам нормално.Моите родители не ме допираа,ништо не ме прашаа,видоа колку страдам.Јас. Ниту не кажав ништо, ниту јас не можев. Мислев дека ќе полудам, а не сум изустила ниту еден збор“, вели Ѓокај.

Меѓутоа, по една недела, тој добил порака од непознат број од Шила, во која таа му кажува дека не може да живее без него, по што се смируваат и почнуваат тајно да се гледаат.

„Ми кажа дека родителите не и дозволуваат да има телефон, дека не може да излезе од дома без придружба, а дознав и дека ако им го прекрши зборот, никогаш повеќе нема да и дозволат да ги види сестрите. Ми кажа дека пред нив се однесува како да не се грижи за мене.Се надевав дека нашата љубов ќе ги надмине разликите“, изјави Ѓокај.

По некое време врската повеќе не можеше да биде тајна, па кога семејството Баки ќе го видеше автомобилот на Ѓокај во близина на нивната куќа, ќе пријават во полиција.

Потоа следеше пријава за насилство од Шеила и нејзиниот татко против Ѓокај.

„Разговаравме истата вечер и таа ме молеше да не се лутам што мора да се преправа пред нејзиниот татко дека не сака да ме види. И видов дека нејзиниот татко е подготвен да употреби секаква сила против мене и неа. , само да не бидеме повеќе заедно“, рече обвинетиот.

Тој изјави дека по судењето пред Прекршочниот суд го чекале Шабан Бакија и уште едно лице.

„Ми се закануваа. Беа толку силни во нивните закани што многу се исплашив. Бев исплашен и за мојот брат близнак да не го нападнат бидејќи луѓето постојано не мешаат. Почнав да размислувам што да правам за да се одбранам После една недела купив пиштол од 400 евра.Никогаш во животот не сум пукал и никогаш не сум поседувал пиштол, па не знам каква марка е и колку куршуми имало во него, но оттогаш секогаш го имав со мене или го чував во автомобилот. Фактот дека ако има куршуми во него, тоа е се што имав“, додаде Ѓокај.

На денот кога беше убиена Шејла, Ѓокај рече дека ја видел додека се враќал дома од Тузи каде ги сретнал своите пријатели.

Возилото на мајката на Шила дошло од спротивната насока, од каде што Шила му мавнала од совозачкото седиште додека ја држела својата помала сестра во скутот.

Откако се паркирале, мајката на Шила, според обвинетиот, видела дека има намера да и пријде на Шила и го спречила тоа.

„Тогаш решив да се соочам со Шаба, да разговарам и да ја решам оваа агонија. Бидејќи го немав неговиот број во телефонот, решив да одам кај нив дома. Додека се приближував со автомобил, видов дека нејзината мајка е влегувајќи во куќата, а Шејла ми даде знак да дојдам повторно.Отидов и ја бакнав раката на мојата помала сестра и и реков на Шејла да се јави на Шабо ако е дома затоа што сакам да разговарам со него и ако не е, можам да го имам неговиот телефонски број. Додека го кажувам тоа, Шабо излегува од дома и го вади телефонот да ме снима“, продолжи Ѓокај.

Таткото на Шила, според обвинетиот, потоа му наредува на целото семејство да го сними обвинетиот.

“Реков дека нема потреба да го прават тоа бидејќи дојдов само да разговарам. Почнав да се потам и срцето ми чука, но мирно повторив дека Шила треба да излезе и да разговара. Шабо не престана да ме снима иако го имаше спуштено телефонот и рече: „Сега престанувам, нема да те снимам“, рекол Ѓокај, наведувајќи дека во еден момент сите почнале да му викаат и дека бабата на Шејла била најагресивна.

Кога Ѓокај го прашале зошто не може повторно да ја прифати неговата и врската на Шила, таткото рекол дека никогаш повеќе нема да го направи тоа „дури и таа да е мртва“.

Обвинетиот рече и дека кога го прашале Шабан Бакија дали мисли дека се плашат од него, тој одговорил дека не дошол кај нив дома да ги исплаши, туку во мир затоа што ја сака Шила, а дали таа не го сакала. никогаш немаше да дојде.

„Всушност, многу се плашев, бидејќи сите ме напаѓаа, јас бев сам, а Шабо цело време гледаше под масата, каде што почнав да се сомневам дека има нешто под неа“, изјави Ѓокај.

Додека сакал да го опише делот од настанот кога извадил пиштол и испукал смртоносен истрел во Шејла Баки, обвинетиот Ѓокај, видно вознемирен, побарал од судот да седне бидејќи не се чувствувал добро.

Но, и по една минута пауза Ѓокај не ја продолжи одбраната бидејќи не можеше да престане да липа.

Шејла била убиена пред очите на нејзиното семејство: татко, мајка, баба и сестри.

Според проценката на обвинителството, 19-годишната девојка била цел на обвинетиот Ѓокај бидејќи одбила да ја обнови вонбрачната врска која била прекината неколку месеци претходно.

За тоа време, обвинетиот Ѓокај ја бркаше Шејла, испраќаше пораки преку лажни профили, се закануваше, велеше дека меѓу нив не е готово и дека нејзиниот живот е во негови раце.

Заканите упатени кон Шејла се остварија на последниот ден од септември минатата година кога Ѓокај дошол пред нејзината семејна куќа и со пиштол непозната марка го застрелал 19-годишникот откако таа му повторила дека не сака живее со него и дека не го сакала.

Откако ги испукал смртоносните истрели, таткото на Сеила Бакија му пришол на Ѓокај и се обидел да го фати за рака, но обвинетиот го свртел пиштолот кон него и испукал еден проектил во градите.

Ѓокај по престрелката влегол во својот автомобил и испукал уште два куршуми кон Шабан Бакија, кој се упатил кон обвинетиот.

Еден од испуканите проектили го погодил Шабан во стомакот, додека другиот завршил во столбот од семејната куќа.