ЈА МОЛАВ ДА КАЖЕ ДЕКА МИ Е ПРЕМАЛ, ДЕКА НЕ МОЖАМ ДОЛГО ДА ИЗДРЖАМ! Шок интервју на Срѓан Моби Дик за расправијата со Брена, ЛАЖНИ ФРАНЦИИ, АПСЕЊА во Црна Гора

Срѓан Чолиќ, попознат како основач и фронтмен на групата „Моби дик“, во интервју проговори за пејачот кој на Марина Туцаковиќ и Фута им подари прасиња за да снимат плоча, за жестоката кавга со Лепа Брен, но и за Жељко Митровиќ, Цанет Суботиќ, апсењето во Црна Гора…

„Една пејачка, која сега е доста позната, кога почнала била многу млада и ги молела Марина Туцаковиќ и Фута да снимат плоча. Бидејќи немала пари, им донесе огромни прасиња. Знам дека во тоа време имаше многу прасиња кај Марин и Футе во куќата, а ние го изедовме и го изедовме, навистина беа добри, девојката тогаш немаше пари, беше многу талентирана и така сними рекорд за прасиња“, ја започнува приказната на Срѓан, пренесува Мондо.

Google search engine

Marina Tucaković

Тој вели дека Моби Дик е создаден како каприц и бунт против она што го правел во тоа време.

“Навистина бев соучесник во создавањето на тие новокомпонирани песни. Тоа се добри плочи видени низ призмата на денешницата – Џеј “Сандеј” или Цеца “Кукавица”. Но, музички ми беше страшно. Пораснав на западна музика Првиот пат кога „Кога дојдов во Белград, не знаев да свирам хармоника. Ја видов таа музика како циркуска музика. Мене ми беше тотално смешно што некој може да слуша таква музика“, рече тој. .

Срѓан зборува за познанството со Џеј и за врската со Лепа Брена:

„Го запознав Џеј во 1990 година. Беше талентиран и весел. Секогаш потпевнуваше и пееше. На Фута тоа многу му се допадна. Џеј беше сватовник, доаѓаше од улица, беше целосно позитивен и тоа им го пренесуваше на луѓето. Инаку Џеј го имаше тој проблем што тешко го памти и брзо го заборава.Не можеше да се концентрира.Беше доста музички.И направив еден албум со Брен, таа секогаш беше малку оддалечена.Се сеќавам, јас веќе имав група наречена „Моби Дик“ и отидовме во странство на некоја групна свирка. И постојано не мешаа со фолк. Но мораше да биде така затоа што во странство, каде што има најмногу пари, народот пееше, а не сакаа тогаш поради „Краљ кокојна“.Беше голем настап, по што ни платија во кеш. Како што го собраа од касата, ми дадоа пар илјади франци. Бидејќи франците не беа добро цитирани со нас, имав навика тие франци да ги менувам за марки на аеродром“, вели Срѓан.

Lepa Brena

Се испостави, вели тој, дека од сите тие франци, сто биле лажни.

„И јас бев уапсен на аеродромот. Имав среќа затоа што не беа 500, затоа што за 500 добивате строги забрани. Но ме испрашуваа на секои половина час. Тие не разбираат англиски, јас не разбирам германски. Ова траеше се додека мојот пријател кој е Швајцарец и кој им објасни дека пеам и добив бакшиш и немав начин да проверам дали сметката е вистинска. Ме пуштија бидејќи беше само сто франци. Во меѓувреме авионот требаше да полета и ме пуштија буквално пет минути пред полетување.Во авионот беше и Брена.И почна да ми вика дека се правам ѕвезда.Во исто време нејзиниот организатор ми ги даде тие лажни монети.Ј беше на прагот да и кажам дека кажувам секакви работи. Само и реков – молчи, организаторите ти делат лажни пари. Не сум навикнат да одам во затвор, ако си, тогаш оди. “ изјави Срѓан.

Тој се присети и како го запознал Жељко Митровиќ.

„Кога го затворивме студиото каде што работев, јас и Фута имавме проблем каде да одиме сега, а бевме на половина пат од плочата „Недеља“. И слушаме дека има мало студио, велат не е лошо, во Земун. Тогаш го запознав Жељко Митровиќ.Тогаш имавме 22-23 години.Тој го имаше тоа мало студио,но беше многу амбициозен и многу вреден.Не го интересираше ништо освен таа техника.Тој беше целосно посветен на неа. Па, свиреното е апсолутно феноменално. Тој беше добар музичар. Јас дури и му позајмив пари за да го увезе првиот голем миксер. Тој е човек кој не потекнуваше од семејство кое беше богато, туку од работничко семејство кое живееше скромно. знаеј ја мајка му, јас сум и татко му знаеше. Многу скромни луѓе. Тоа што го постигна е страшен успех за некој што доаѓа од такво милје“, рече Срѓан.

zeljko mitrovic

Едно време му се случи многу непријатна сцена кога беше уапсен на аеродромот во Црна Гора.

„Мислам дека поради некои жени се замерив на некои важни луѓе во Црна Гора. Еден пријател од ДБ ми објасни со кого се плеткам и со што се мешам кога се во прашање машко-женските односи. Бев малку див за тоа време период.Што ќе правам?,сакам жени.Сега сум во брак,така што ги сакам само теоретски.Се сеќавам имаше снимање на новогодишна емисија и јас бев продуцент на плоча чија промоција беше таа вечер. Им кажав на организаторите дека треба да стигнам во Белград до осум навечер, задоцнив на аеродромот, доцнев на едниот лет, а за другиот немаше карти, се сеќавам дека беше генерација 5 и не знајте кој беше таму. Внатрешно се договоривме дека ако има две слободни места ние ќе одиме и да, тие чекаат. И тие тогаш беа навистина коректни колеги“, вели Срѓан.

Srđan Čolić, Stribor Čolić, Mobi Dik

Тој забележува дека неговите бивши имале тенденција да се дружат со некои многу збркани ликови.

„До неодамна ме гледаа мрачно. Не ме сакаа. Постојано ги молев тие жени – не зборувајте дека сум добра и такви работи. Кажи дека сум ужасна, дека сум мала, кажи дека сум Немам поим, тоа се многу богати и моќни луѓе, зошто да ме мразат колку сум поголем или подолго можам“, рече Срѓан.

Devedesete, 90-te, koncert, Bi tri, B 3, Ivan Gavrilović, Gru, Mobi Dik, Srđan Mobi Dik, Beat Street, Bit Strit