Извор на младоста: Русите велат дека ова се најздравите намирици за човекот – вкусни, а евтини

Го подобруваат имунитетот, штитат од болести, а вкусни се и евтини.

Овие седум намирници кои редовно се наоѓаат на менито во Русија се вистински извор за здравјето, а и науката го потврдил нивното значење.

Google search engine

Тоа се следните намирници:

1. Кисела зелка

Одличен извор на витамин Ц, содржи антиоксиданти и фитохемикалии кои штитат од воспаленија.

2. Јогурт

Тој е богат со микроорганизми кои се добри за системот за варење.

3. Компир

Има речиси половина од дневната препорачлива вредност на витамин Ц, повеќе калиум од бананата, богат е со растителни влакна, магнезиум и антиоксиданти.

4. Цвекло

Чорбата од цвекло е преполна со антиоксидансот бетаин кој му помага на телото да се избори со воспалителните процеси и придонесува во здравјето на црниот дроб.

5. Риба

Рибите сервирани со зеленчук се одличен извор на протеини и здрави омега 3 масни киселини.

6. Печурки

Тие се богати со протеин, цинк и тип на железо какво нашето тело не апсорбира.

7. ‘ржан леб

Тој содржи помалку шеќери од било кој друг вид на леб.