Интерпол го бара внукот на Тито, во бегство е од 2008 година

За внукот на поранешниот доживотен претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, Едвард Броз (70), е распишана потерница од Министерството за внатрешни работи на Србија

Тој се бара да отслужи казна од осум месеци затвор, на што беше осуден во отсуство во мај оваа година, бидејќи предизвика сообраќајна несреќа во август 1992 година во Земун, во која загина неговиот сопатник Г.П.

Google search engine

Броз не е достапен за судските власти на Србија, бидејќи е во бегство од 2008 година и се верува дека живее во Хрватска. Имал 2,05 промили алкохол во крвта во моментот на несреќата.

Осуден за кривично дело против безбедноста во јавниот сообраќај. Тој избега во Хрватска веднаш по несреќата, но беше уапсен 16 години подоцна на 21 јануари 2008 година на граничниот премин Батровци, кога се обиде да влезе во Србија.

По три дена притвор, тој беше пуштен да се брани од слобода, но пасошот му беше одземен и му беше наредено да се јави во полиција на секои 15 дена. На крајот на март 2008 година, тој се појави на почетокот на судењето пред Високиот суд во Белград и ја претстави својата одбрана, изразувајќи каење за смртта на еден пријател, но тој повторно избега.

Поточно, тој не се појави на рочиштата во мај, јуни и септември 2008 година, така што во октомври истата година, судот издаде меѓународна потерница по него со цел да води кривична постапка.

Новата потерница се издава за извршување на затворската казна за која беше осуден во отсуство. Овој случај беше одложен во Високиот суд во Белград, но судењето во негово отсуство започна пред две години и тоа заврши со споменатата пресуда.