Имате проблеми со крвниот притисок? Консумирајте почесто од ова семе!

Ако имате проблеми со крвниот притисок, време е лененото семе активно да го вклучите во вашата исхрана.

Ве мачи хипертензија? Тогаш јадете ленено семе, тоа ќе ви помогне да го држите притисокот под контрола, велат австриските научници.

Google search engine

Кај лицата кои консумирале 2 до 4 супени лажици цело или мелено ленено семе на ден, дошно до пад на крвниот ритисок за 3,4 мм живин столб, што е доволно да го намалите ризикот од мозочен удар за 10 проценти.

Алфа-линоленската киселина од ленот ги намалува и мастите кои се наталожиле во нашето тело, па на тој начин спречува и запушување на артериите, велат научниците.

Вметнете го лененето семе во супите, салатите, млекото, јогуртот, комбинирајте го со житарки и сл.