И Бил Гејтс позитивен на коронавирус

Бил Гејтс, еден од најбогатите луѓе во светот и голем донатор во борбата против Ковид-19, изјави дека е позитивен на коронавирус.

Тој во објава на Твитер рече дека има благи симптоми. Гејтс (66) рекол дека е во изолација и дека претходно примил вакцина и бустер доза, пренесува „Њујорк тајмс“.

Google search engine

Не е познато дали ова е првпат Гејтс да добие позитивен резултат од тестот за ковид. Гејтс рече дека на состанокот на неговата фондација ќе учествува преку виртуелен пат.