И 20 години по убиството на Аркан летаат глави !? Брутално убиен Синот на наводниот организатор на ликвидација

Се сомнева дека убиениот Зоран Ускоковиќ (22), кој беше убиен во петокот вечерта, платил со живот затоа што бил син на Зоран Ускоковиќ Сколе, кој беше ликвидиран во април 2000 година, наводен мозок на убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Синот на Сколе, кој имал само две години за време на ликвидацијата на неговиот татко, немал полициско досие и најверојатно е нова жртва на „Земунскиот клан“, чии членови наводно се заколнале на гробот на Аркан дека нема да му се одмаздат само со убиство на Сколе, но и завет за удар во најблискиот и најмилиот.

Google search engine

Тој ги наведувал убијците на Аркан од Германија

Жељко Ражнатовиќ Аркан (48) и неговите пријатели Миленко Мандиќ (44) и Драган Гариќ Гара (47) беа убиени на 15 јануари 2000 година во хотелот Интерконтинентал во Белград. Аркан бил ранет со три истрели во главата, а проектилите му го уништиле мозокот и покрај напорите на лекарите да го спасат, тој починал на операционата маса. Аркан го уби Добросав Гавриќ, осуден на 35 години затвор, додека неговите соучесници Драган Николиќ Гаги и Милан Мики Ѓуришиќ беа осудени на по 30 години.

Гаги Николиќ ја опиша вмешаноста на Сколе во злосторството пред неколку години, велејќи дека тој и неговиот кум Гавриќ се сретнале со Сколе во ресторан во Раковица неколку месеци пред убиството на Аркан, по што двајцата почнале да го следат Аркан за да го ликвидира Гавриќ. Во истата прилика, Гаги рече дека тие често го чекале Аркан во Автокоманда, каде што првично требаше да биде убиен, како и дека неколку пати го следеле до хотелот Интерконтинентал, но тие сметале дека таа локација е несоодветна. Гаги тврди дека Сколе од Германија му се јавувал наизменично со Бранко Јевтовиќ Јорга и го насочувал во врска со ликвидацијата на Аркан.

Arkan

 

– „Земунците“ се упорни во сè што планираат, и долго планираа ликвидација на синот на Сколе, но го чекаа вистинскиот момент. Не случајно тој беше убиен веднаш по годишнината од смртта на Аркан. Сколе бил предаден од кланот и затоа не му е простено убиството. Тој всушност, некое време беше близу до Ражнатовиќ, но поради фудбалскиот трансфер на Никола Лазетиќ, тие наводно се судрија и нивното пријателство се расипа. Иако Сколе не учествувал директно во пукањето, тројца актери на злосторството, Добросав Гавриќ, Милан Мики Ѓуришиќ и Драган Николиќ Гаги биле поврзани со него – тој вели дека во тоа време бил добро запознаен со настаните во подземјето.

Мртвиот млад човек бил пронајден во саботата наутро околу пет и пол часот во близина на супермаркет во улицата Борска на ридот Миjаковац од страна на работниците во пекарницата што доставува леб до супермаркетот и работниците од тој пазар кои дошле до рампата да го земат стоки. Сепак, според жителите на тој дел од градот што слушнале пукање, помладиот Ускоковиќ бил убиен половина час пред полноќ, а тој бил убиен од човек маскиран како старец.

Ликвидиран во филмска потера

Контроверзниот бизнисмен Зоран Ускоковиќ Сколе и наводниот водач на тимот на Милјаковац беа убиени на 27 април 2000 година, во филмска потера во белградската населба Видиковац. Со него почина и неговиот телохранител, полицаецот Милош Стевановиќ. На ликвидацијата и претходеше бркотница со автомобил, а кон нивниот автомобил беше пукано од ауди во движење. Од калашникови и пиштоли бил испукан дожд од куршуми и вистинско чудо е што никој од минувачите не загинал во вкрстениот оган, бидејќи сè се случило околу 16 часот.

Skole

 

– „Земунците“ не простија никому за Аркан – рече еднаш Зоран Бранковиќ Лепи, изјавувајќи дека Сколе бил убиен по неколку обиди. Два дена пред да биде убиен, моќен експлозив бил поставен на влезот во зградата на Сколе во населбата Церак, каде што потоа живеел со сопругата и двете деца. Една силна детонација одекна еден час по полноќ, а потоа беа скршени сите прозорци на прозорците на станарите, освен на Сколе затоа што тие наводно биле блиндирани.

Покрај Сколет, беа убиени неговите соработници и пријатели: Бранислав Лаиновиќ Дуги, Зоран Давидовиќ Чанда, Мирко Томиќ Босанац, Радослав Трлајиќ Бата Трлаја.

– Напаѓачот чекаше жртвата да паркира и да излезе од аудито. Само што излегол и се упатил кон зградата во која живеел со неговата мајка и очувот, му се приближил.. Убиецот бил маскиран и глумел старец со стап кој полека се движел. Кога поминале, напаѓачот му пришол на Зоран од позади и го застрелал во главата. На местото на пукањето биле пронајдени две чаури, па се претпоставува дека убиецот се застрелал двапати во главата. Младиот човек остана мртов на самото место, а напаѓачот избега – вели извор близок на истрагата, која е во тек, и која засега не укажува на друга позадина на убиството.

policija

Никогаш не призна

Еден месец пред смртта, Зоран Ускоковиќ Сколе негираше дека имал врска со убиството на Аркан:

– Имавме деловни односи, бевме добри пријатели. Кога Аркан беше убиен, ја повикав Цеца да изразам сочувство и дадов некролог. Никој од уапсените за убиството не ме спомна ниту ме бараа од полицијата.

– Зоран важеше за мирно момче кое не се експонираше и зборуваше чиј син е. Тој беше лав, најдобриот брат на светот, харизматичен… Не се сомневаме во никого, тој воопшто не беше во тој свет – низ солзи раскажува Ангела, сестрата на убиениот млад човек.

Skole mlađi

Младиот човек беше омилен во општеството

Убиениот Зоран Ускоковиќ на никаков начин не се разликуваше од неговите врсници во јавноста, а во тинејџерските денови на Фејсбук остави статус што сега привлекува внимание: како порака упатена до некого. Сепак, пријателите на убиениот млад човек ни рекоа дека тој е добар пријател и дека не се занимава со криминални активности, како и дека девојките го обожаваат. Тие посочуваат дека биле ужаснати и погодени од неговото убиство.