Храна која ве прави млади и поубави

Лесната храна, слабо зачинетата, маслиновото масло, големите количества на вода и редовното вежбање можат да бидат добитна комбинација и да ви покажат дека храната може да ве направи поубави и помлади.

Ако јадете храна кои изобилува со витамините А и Е – на пример, морков, лиснат зеленчук, тиква и бобичесто овошје – вашата коса и кожа ќе станат посјајни.

Google search engine

Витаминот Ц е клучен за зараснување на раните и зајакнување на имунитетот, а тој најмногу е застапен во цитрусите. Железото може да ви обезбеди убав тен и да го намали опаѓањето на косата, па во тој случај не штедете на цвекло и џигер.

Исто така, недостатокот на вода може да се одрази на кожата и косата, која поради недостаток на вода ќе почне да пука.

Проблемите со акните решете ги со лесната и помалку зачинета храна и избегнувањето на млечните производи. Подочниците ќе исчезнат со помош на краставицата, лубеницата и доматот, бидејќи тие одлично ќе го хидрираат отеченото подрачје околу очите.