Хаос на протест во САД – се судрија десничари и левичари (Видео)

Протестите на десничарските и левичарските групи во американскиот град Портланд во неделата станаа насилни.

Двете страни се судрија, а еден маж беше уапсен за пукање кон демонстрантите.

Google search engine

Никој не е повреден при размената на оган.

Шефот на полицијата, Чак Ловел, на прес-конференција рече дека полицајците не мора итно да интервенираат за да го прекинат судирот помеѓу групите, но истакна дека „само затоа што не се уапсени на лице место, не значи дека луѓето нема да бидат обвинети за кривични дела“, пренесе агенцијата „АП“.

Портланд стана „магнет“ за судири меѓу политичките екстремисти од минатата година.

Вчерашните протести се одржаа по повод годишнината од насилниот конфликт помеѓу десничарските и левичарските групи во центарот на Портланд, како дел од серијата улични демонстрации по убиството на Џорџ Флојд на 25 мај минатата година од Минеаполис од страна на полицаец.

Тие судири резултираа со убиство на десничарскиот демонстрант, 39-годишниот Арон Даниелсон, на 29 август минатата година.