“Хакерските напади ја разорија украинската команда” – Блинкен за руските сајбер операции против Киев

Русија започна сајбер напади врз комерцијални сателитски комуникациски мрежи кон крајот на февруари оваа година за да ја наруши украинската команда и контрола, изјави денес американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Тие дејствија ги погодија другите европски земји, додаде Блинкен во соопштението, пренесува Ројтерс.

Google search engine

Соединетите држави развија нови механизми кои ќе и помогнат на Украина да ги идентификува сајбер заканите и да се опорави од сајбер инцидентите, а заедно со своите сојузници преземаат дополнителни чекори за зајакнување на одбраната од руските дејствија, изјави Блинкен, пренесува британската агенција.

 

ПретходнаГрад Скопје започна со чистење на кејот на река Вардар
Следна(Видео) Бектеши ја поправи новинарката од Тирана која му се обрати со ‘македонски министер: „Извинете, јас не сум Македонец, јас сум Албанец“