Грција веројатно ќе оди еден месец во карантин, Мицотакис денеска ќе ги соопшти мерките

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, се очекува денеска да објави нови мерки насочени кон спречување нов пораст на инфицираните со Ковид-19, соопштија владини претставници.

Google search engine

Мицкотакис ќе ги соопшти мерките по коннсултација со здравстото, откако вчера Комисијата епидемиолози на грчката Влада и предложи да воведе 30-дневен карактин во целата земја.

Грција пријави помалку случаи од повеќето европски земји, но бројот на заразени постепено се зголемува од почетокот на октомври, што ја натера владата повторно да воведе мерки, објави „Ројтерс“.

Според податоците на Министерството за здравство, регистрирани се 2.646 случаи на коронавирус, најголемо дневно зголемување од првиот случај во февруари.