Големо тестирање: Еве кои автомобили се најдобри по 100 илјади поминати километри

„Auto Bild“ спровел големо тестирање на возила со поминати 100 илјади километри.

Тестот кој го спровеле германските новинари за автомобили може да биде корисен показател за оние кои купуваат нов автомобил, но и купувачите на „млади“ половни автомобили, со мала километража.

Google search engine

Имено, познато е дека добар компромис на купувањето на половен автомобил е тој да биде стар неколку години, да има релативно мала километража, со оглед на тоа дека значително се поевтини од соодветно новиот автомобил поради губење на вредноста.

„Auto Bild“ автомобилите на овој тест ги оценил по метода на казнени поени. Доколку новинарите кои возат автомобили во текот на тестирањето имаат одредени замерки, пишуваат казнени поени кои ја намалуваат крајната оцена.

Како резултат на тоа, автомобилот кој има 0 поени е најдобар.

На основа на тоа „Auto Bild“ објавил листа на 50 популарни модели кои поминале 100 илјади километри, а поголем дел од нив може да се најдат на сајтовите за продажба на половни возила.

Модел – поени – оцена

1. Audi A3 III Sportback 1.4 TFSI g-tron 0 6+

2. Audi A6 C8 Avant 40 TDI 2 6

3. Seat Ateca 1.4 EcoTSI Style 2 6

4. Toyota Prius IV Hybrid 1.8 Executive 2 6

5. Audi A4 B9 Avant 2.0 TSI 2 6

6. Suzuki Swift VI Sport 1.4 Boosterjet 3 6

7. Kia Sportage IV 2.0 CRDi AWD 4 6

8. Volkswagen Golf Sportsvan 1.4 TSI Highline 5 6-

9. Volkswagen Tiguan II 2.0 TSI 4Motion DSG 5 6-

10. Volvo XC60 I D4 AWD FWD 5 6-

11. BMW X1 II xDrive20i 5 6-

12. Hyundai i30 II SW 1.6 CRDi Style 6 6-

13. Mini Countryman II Cooper 8 6-

14. Hyundai Tucson III 2.0 CRDi 2WD Style 8 6-

15. Audi A6 C7 Avant 2.0 TDI 8 6-

16. Ford Focus III 1.0 EcoBoost Titanium 8 6-

17. Mazda CX-5 I 2.2 SkyActiv-D AWD 8 6-

18. Mercedes A 180 (W176) BE Style 8 6-

19. Mercedes C 250 d (W205) 4Matic T Avantgarde 8 6-

20. Škoda Superb III 1.4 TSI Style 8 6-

21. Volkswagen Passat B8 Variant 1.8 TSI DSG Comfortline 9 5+

22. Kia Cee’d II 1.6 GDI 10 5+

23. Škoda Octavia III Combi 2.0 TDI 10 5+

24. Fiat 500X 1.6 MultiJet Lounge 11 5+

25. Lexus CT 200h Dynamic Line 11 5+

26. Peugeot 2008 I 1.6 HDi Allure 11 5+

27. Škoda Kodiaq 2.0 TDI SCR 4×4 DSG 12 5+

28. Mazda 6 III kombi 2.2 SkyActiv-D AWD SkyPASSION 12 5+

29. Mercedes E 250 CDI (W212) T Avantgarde 12 5+

30. Hyundai Santa Fe IV 2.2 CRDi 4WD 13 5

31. Dacia Duster II Sce 115 2WD 13 5

32. Volkswagen Golf VII 1.4 TSI Comfortline 13 5

33. Renault Megane IV Tce 130 GT Line 13 5

34. Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI 14 5

35. Toyota Yaris III 1.5 Hybrid 14 5

36. Kia Stonic 1.0 T-GDI 15 5

37. BMW 320d GT (F34) xDrive Luxury Line 15 5

38. Mercedes E 220 d (W213) T Avantgarde 15 5

39. Nissan Qashqai II 1.6 dCi 4 × 4 Acenta 15 5

40. Volvo V60 I ​​D2 DRIVE Ocean Race 17 5-

41. Hyundai i30 SW 1.7 CRDi Style 17 5-

42. Kia Rio III 1.4 CVVT 20 5-

43. Volkswagen Up! 1.0 White up! 24 4+

44. Škoda Fabia III Combi 1.2 TSI 25 4

45. BMW 540i Touring (G31) xDrive 25 4

46. Ford Kuga II 2.0 TDCi Titanium 29 4-

47. Renault Clio IV Grandtour Tce 90 29 4-

48. Seat Ibiza V 1.6 TDI 30 4-

49. Ford Grand C-Max 2.0 TDCi Titanium 31 4-

50. BMW i3 34 3+