Голема акција на полицијата во Лозница и Краљево: Уапсени седум лица, украдени луксузни возила во земјите на ЕУ и препродадени во Србија (Видео)

Припадници на МВР, Служба за борба против организиран криминал во соработка со ОЈО за организиран криминал на територијата на Краљево и Лозница, привеле седум лица, а се трага по уште едно поради постоење основи поради сомнение дека сториле кривични дела здружување со цел да сторат измама, перење пари, фалсификување исправи и прикривање.

Организаторите на криминалната група се Г.Т.(1968) и Ж. Ц. (1977), како и А. К. (1991), Љ. G. (1983), D. C. (2003), D. S. (1980) и M. S. (1975).

Google search engine

Во оваа акција привремено се одземени автомобили од висока класа и комбиња, кои, како што се сомнева, оваа организирана криминална група ги украла на територијата на земјите од Европската Унија, по што биле донесени на територијата на Република Србија. Тие возила биле модифицирани, а подоцна се продавале во однапред обезбедени гаражи, работилници, врз основа на што осомничените се стекнале со противправна имотна корист од повеќе милиони долари.

При претресот на становите и работилниците на осомничените се пронајдени и привремено одземени десетици илјади евра, стотици илјади динари, оружје и муниција во недозволено поседување и поголема количина автоделови. Пронајдена е и електронска опрема за менување на броеви на шасија и мотори, како и поголема количина фалсификувана пропратна документација и регистарски таблички.

На осомничените им е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе бидат изведени во надлежното обвинителство.