Го намалува холестеролот и ги убива вирусите: Овој лек е домашен пробиотик и го подига имунитетот

Постојаните промени на топло и студено време и ненадејните промени на температурата не само што влијаат на расположението, туку и го ослабуваат имунитетот, оставајќи нè ранливи на вируси.

Сега е вистинско време да ја зајакнете одбраната на организмот, и наместо додатоци на витамини и минерали, пробајте докажана домашна подготовка.

Google search engine

Направете свој тоник кој ефикасно го зајакнува имунитетот и благодарение на силното антибактериско дејство, штити од вируси. Покрај тоа, овој домашен „лек“ го намалува холестеролот, делува како пробиотик и со тоа го подобрува функционирањето на дигестивниот тракт.

Како да го подготвите овој моќен тоник за имунитет?

Состојки:

-природен јаболков оцет
-100 гр свежи лути пиперки
-по 500 гр црвен кромид, лук и рен
-250 гр корен од ѓумбир

Измијте ги, исчистете ги и ситно исецкајте ги сите состојки. Потоа ставете ги во голема стаклена тегла и истурете јаболков оцет така што течноста ќе ги покрива исецканите состојки три прста над нив.

Цврсто затворете ја теглата и протресете. Оставете ја смесата 2-6 недели на темно и ладно место. Можете да ја оставите да стои подолго, тоа само ќе ги подобри нејзините својства. Повремено протресете ја теглата. Потоа исцедете го тоникот преку газа или сито од не’рѓосувачки челик. Добро исцедете така што останатите сокови да излезат од зеленчукот.

Истурете го тоникот во непрозирно шише и чувајте го на ладно и темно место.

Како да се користи?

Ако планирате да ја земате смесата секој ден, важно е да ги следите следниве правила: 1 лажичка тоник разредете во 1 дл прочистена вода, можете да додадете мед по вкус. Пијте полека. Во текот на денот, пожелно е да се пие многу од оваа лековита вода.

Овој еликсир не треба да се користи ако имате акутни или хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт, запек, бременост. Дури и експертите се согласуваат – со земање на овој природен антибиотик, ќе заборавите на настинки и вируси.