„ГЛАВАТА МУ ЛЕТНАЛА НА УЛИЦА, НОЗЕТЕ НАЈДЕНИ ВО СТАНОТ“ Вака изгледа зградата во Смедерево по експлозијата! Станарите во шок

Жителите на околните згради во Смедерево каде Ѓорѓе А.(57) синоќа околу 20 часот и 30 минути активирал експлозив и се разнел, се уште се во шок.

– Звучеше како половина град да се срушил! Луѓето беа пред згради, на клупи, имаше и деца, а потоа почна да се тресе. Стаклото почна да паѓа насекаде, делови од прозорците, работите беа морничави. Отпрвин не знаевме што се случило, но набрзо видовме делови од телото пред зградата – изјави за Курир еден од очевидците и додаде:

Google search engine

Smederevo

– Луѓето почнаа да трчаат, да трчаат и да се удираат еден во друг, а сè изгледаше како нешто од филм. Потерата… Фала му на Бога, ниту едно од децата надвор не беше повредено.

Дечкото кој живее во станот под тој каде што се случила детонацијата вели дека има среќа што е жив.

– Се беше уништено, останаа само иконите. Бог ме спаси да бидам таму. 15 минути пред експлозијата, еден пријател ме повика да излеземе да играме фудбал и го одведе кучето на прошетка по пат. Судбина, па преживеав – вели потресениот млад човек и додава дека правел икона и дека требало да се исуши за да продолжи да работи на неа.

Smederevo

– Главата му одлета на улица, нозете му се најдени во станот, делови од телото беа по целата улица. Ова е ужасна работа да се случи. По експлозијата, татко ми веднаш влегол во станот за да ги спаси кучињата, кои сега треба да бидат однесени на операција во Белград бидејќи им биле повредени нозете и раката.

Тој додаде дека е повреден младиот Никола П., кој бил потстанар.

– Момчето при детонацијата се здоби со повреда на окото и се надевам дека ќе биде добро, од друга страна Милена е полесно повредена. Ќерката на Милена ја немаше и ништо не им се случи – вели и се моли детето да не биде истрауматизирано до крајот на животот.

Еден млад човек изгубил око

– 25-годишен маж има повеќе повреди по телото од шрапнели, шрапнели има по целото тело, од главата, градите, стомакот и екстремитетите. По првичната дијагноза, извршивме операција и извадивме неколку шрапнели од предниот абдоминален ѕид. За среќа, нема повреда на внатрешните органи, нема внатрешно крварење и неговиот живот не е во животна опасност. Но, тој има повреда на двете очи, а на едното најверојатно трајно ќе го загуби видот, за другото дијагнозата е во тек и ќе видиме што ќе направат неговите колеги во Белград, дали ќе успеат да му го спасат видот – вели д-р Жељко Смиљаниќ, помошник директор на Смедеревската општа болница за курир.

22-годишна девојка има повеќе исеченици по телото.

– Поставена е првична дијагноза и нема знаци на оштетување на витални органи, општата состојба е стабилна и надвор од животна опасност. Насекаде има исеченици по главата и рацете. Кај неа немаше потреба од никаква хируршка интервенција – вели д-р Смиљаниќ.